Başbakan'dan AB'ye Sert Çıkış!

Başbakan'dan AB'ye Sert Çıkış!
Başbakan Erdoğan, MÜSİAD'ın 65 ülkeden 3 bin işadamını biraraya getirdiği kongresinde AB'ye sert mesajlar verdi..

Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik yolunda attığı adımları görmezden gelen Avrupa’ya ‘Bizi oyalamayın’ mesajı gönderdi. Başbakan Erdoğan’ın, MÜSİAD’ın ağırlığını müslüman ülkelerin temsilcilerinin oluşturduğu 65 ülkeden, 3 bine yakın işadamının geldiği 14. İş Forumu’nda, AB’ye önemli uyarılarda bulundu.

BİZ YERE SAĞLAM BASIYORUZ

Türkiye’nin demokratikleşme ve ekonomik alanda önemli adımlar attığını belirten Erdoğan, AB’nin Türkiye’ye ‘sizi oyalamıyoruz’ gibi cevaplar verdiğini de belirterek “Böyle yaparak, kendilerine bazı formüller uyduruyorlar” dedi. Türkiye’nin milli gelirinin 2008 rakamlarını bu yıl aşacağını ve mali disiplini de elden bırakmayacaklarını belirten Erdoğan, bütün bu gelişmelere karşın AB’nin tam üyelik sürecinde üzerine düşeni yapmadığını ifade etti.

İSTEMİYORSANIZ AÇIK AÇIK SÖYLEYİN

Erdoğan şöyle konuştu: “Demokratikleşme yolunda attığımız adımlar, AB ile sürdürdüğümüz katılım müzakereleri, kabul ederler ya da etmezler hiç önemli değil. Kendilerine de söylediğim için rahat rahat söylüyorum. Ama Türkiye’nin muhalefeti olayı farklı farklı değerlendirmenin gayreti içerisinde. Biz yere sağlam basıyoruz. Kendilerine de söylüyorum eğer bizden cevap bekliyorsanız boşuna bekliyorsunuz. Eğer Türkiye’yi istemiyorsanız çıkın bunu açıklayın. Bizi oyalamayın. Hayır biz sizi oyalamıyoruz demek suretiyle bazı formüller uyduruyorlar. Biz de şu anda süreci böyle işletiyoruz. Ancak bölge ülkeleriyle kurduğumuz dostluk ilişkileri, Türkiye’nin gelecek vizyonunu daha da genişletiyor.”

KRİZİ YARDIMSIZ AŞTIK

Türkiye’nin, küresel finans krizini en az etkiyle atlatan ülkeler arasında yer aldığını belirten Erdoğan “Krizi, kendi yöntemlerimizle ve kaynaklarımızla aştık ve aşıyoruz” dedi.

3 bin işadamı ayakta alkışladı

• Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan Uluslararası İş Forumu’na

65 ülkeden 3 bine yakın işadamı ve siyasetçi katıldı. Başbakan Erdoğan,

salona girdiğinde 3 bin kişi ayakta alkışladı. Erdoğan, yerine oturana kadar da kimse oturmadı. Aynı durum, konuşması bittiğinde de gerçekleşti. Tüm salon konuşma sonrası Erdoğan’ı yine ayağa kalkarak alkışladı.

• Başbakan Erdoğan, konuşmasını yapmak üzere sahneye geldiğinde, salondaki bir grup ‘Allahu ekber velillahil hamd’ diyerek teşrik tekbiri getirdi.

• MÜSİAD Başkanı Vardan, Erdoğan’a ‘Türkiye’nin yükselen bir değer olması tesadüf değil. Biz bunu belgelemek istedik’ diyerek, kitap armağan etti.

• Erdoğan, sahneden inmeden önce, kendisine verilen ve üzerinde Filistin bayrağı işlenmiş olan atkıyı boynuna taktı. • Birlikte fotoğraf çektirmek isteyenler nedeniyle Erdoğan, salondan güçlükle ayrılabildi.

• Erdoğan’ın İstanbul’un 1453 yılında alındığı belirtemesi üzerine salonda alkış tufanı yaşandı.

• Aynı alkış ‘Şunu asla unutmayınız... Pakistan’da sel felaketinde ölen çocuklar bizim çocuklarımızdır. Şili’de, Haiti’de ölen çocuklar yine bizim elimizi uzatmamız gereken çocuklardır. Sudan’ın çocukları, Bağdat’ın çocukları, Kabil’in çocukları, Gazze’nin çocukları elbette ki bizim çocuklarımızdır. Dünya bu sorunlara sırtını dönse bile biz sırtımızı dönemeyiz” sözleri de katılımcılarca alkışlandı.

MÜSİAD’a ‘evet’ teşekkürü

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 14. Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresinin açılışında konuşan Erdoğan, 5 kıtadan, 65 ülkeden bu fuar ve forum için Türkiye’ye, İstanbul’a gelmesini sağlayan ve organizasyonu başarıyla yürüten, MÜSİAD’a, başkanına, yönetim kurulu üyelerine şahsı, ülkesi ve milleti adına şükranlarını sunduğunu ifade etti. Erdoğan, MÜSİAD’ın, Türkiye’ye aşkla, sevdayla bağlanmış işadamları tarafından kurulduğunu hatırlatarak “Her türlü engelle ve engellemeye rağmen, Anadolu sermayesinin büyümesinde MÜSİAD her zaman öncü oldu. Türkiye’nin demokratikleşmesinde MÜSİAD’ın çabaları müstesna bir yer tutuyor. MÜSİAD, demokratik haklar ve özgürlükler noktasında da takdire şayan bir imtihan verdi. Bu vesileyle MÜSİAD’ın 12 Eylül halk oylamasına verdiği destekten dolayı şükranlarımı da burada iletmek istiyorum” dedi.

Referandum ekonominin de önünü açtı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında 12 Eylül’de yapılan anayasa değişikliğini dre değindi. Erdoğan “12 Eylül’de halkımızın takdiriyle gerçekleşen Anayasa değişikliği, demokratikleşme noktasındaki önemiyle paralel olarak, ekonominin önünün ve ufkunun açılmasında da inanıyorum ki farklı bir dönemin başlangıcı olacaktır” diye konuştu.

Değişimi izlemeyin... Yönetin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, küreselleşmenin dünyadaki tüm alışkanlıkları değiştirdiği belirterek, iş ilişkilerinin değiştiğine, iş yapma tarzlarının farklılaştığına, iş alanlarının çeşitlendiğine şahit olduklarını ifade etti. Erdoğan “Ülkeler gibi, işadamlarının da önünde iki tercih bulunuyor; ya değişimi izlemek ya da değişimi yönetmek... Değişimi izlemekle yetinenler, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da esen rüzgara göre hareket etmek zorunda kalacaklardır. Değişime hükmedenler, değişimi yönlendirenler ise kendileri, toplumları, ülkeleri adına belirleyici olacaklardır” diye konuştu. Dünyanın her ülkesinden yatırımcıyı, girişimciyi Türkiye’de misafir etmekten memnuniyet duyduklarını dile getiren Erdoğan “Ülkemiz her alanda büyük bir yatırıma açıktır. Güvenli ve istikrarlı bir ülkedir. Yani yarınım ne olur diye düşünmeyeceksiniz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com