Başbakan'dan bir ilk

Başbakan'dan bir ilk
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, adı kumar çetesi soruşturmasında geçen eski MİT mensubu hakkında soruşturma yürütülmesine izin verdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski MİT mensubu Mehmet Fuat Batur hakkında soruşturma yürütülmesi için savcılığa izin verdi.
 
Terörle mücadele soruşturmalarına bakan savcılık, İstanbul'da yasadışı şekilde kumarhane işleten aralarında asker ve polislerin de bulunduğu kumar çetesine ilişkin soruşturma yürüttü. Soruşturma kapsamında asker ve polislerinde aralarında bulunduğu 72 sanık hakkında dava açıldı. Davanın sanıkları arasında bir de eski MİT görevlisi yer aldı. Batur hakkında 'Tehlikeli Maddeleri İzinsiz Olarak Bulundurma veya El Değiştirme', 'Bir Adet Ateşli Silah ve Mutat Sayıdaki Mermileri Bulundurma' suçlarından dava açıldı. 
 
BAŞBAKANLIKTAN İZİN İSTENİLDİ
 
Ancak Batur'un dosyasının bir bölümü ayrıldı. Batur'un görevdeyken suç örgütüne yardım ettiğini belirleyen savcılık, Batur'un bu suçlardan da soruşturulması için yasa gereği Başbakanlık'tan izin istedi. Başbakanlığa gönderilen yazı da Batur'un "suç örgütü üyeliği, suç örgütüne yardım etmesi ve görevini kötüye kullanması suçlarından' soruşturması gerektiği belirtildi. 
 
ERDOĞAN İMZALI 'OLUR' YAZISI
 
Haziran ayında istenilen izne cevap geçtiğimiz günlerde geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan evrakta 'eski MİT mensubunun görevi sırasında işlediği iddia edilen suçlardan soruşturulmasına izin verildiği' belirtildi.
 
İZİN SONRASI İDDİANAME DÜZENLENDİ
 
Bu izinin ardından soruşturma savcısı İsmail Göktürk, Batur hakkında iddianame düzenledi. Batur'un kumar çetesi ile bağlantılarının anlatıldığı iddianamede, teknik takibe takılan telefon görüşmelerine de yer verildi. Batur'un ev adresinde yapılan aramalarda el bombası ve mermi bulunduğunun belirtildiği iddianamede, şüphelinin daha önce aynı soruşturma kapsamında İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne açılan 72 sanıklı kumar çetesi davasında da sanık olduğu belirtildi. İddianamede şüphelinin "suç örgütü üyeliği ve görevi kötüye kullanması suçlarından' 2.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapsi istenildi.
 
İDDİANAME BAŞSAVCI VEKİLİNDE
 
Savcılık tarafından hazırlanan iddianame terör suçlarına bakan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilliğine gönderildi. Başsavcılığın onayının ardından iddianamenin yeni kurulan 22. veya 23. Bölge Ağır Ceza Mahkemesi'nden birine gönderilecek.
 
BİR İLK
 
Düzenlemenin ardından Başbakan Erdoğan ilk kez bir MİT çalışanı için soruşturma izni verdi.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com