Başbakan'dan deprem açıklaması

Başbakan'dan deprem açıklaması
Başbakan Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında hitap ediyor.

Başbakan Erdoğan, Van'daki depremle ilgili açıklamalarda bulunuyor. Başbakan'ın konuşmasından satır başları:
 
Kızılay bölgeye 17 bin 736 çadır gönderildi. Ama olay kontrol dışına çıkınca çadırlar yetmez duruma geldi. ilk 24 saatte bir başarısızlığımız oldu.
 
PTT yardım malzemelerini bölgeye kargo ücreti almadan gönderme kararı aldı. GSM şirketlerimizi tebrik ediyorum, bu boyutta bir afete rağmen iletişimde çok fazla yaşanmadı.

Maliye Bakanlığı mücbir sebep hali ilan etti. Çalışma Bakanlığı deprem bölgesinde kısa çalışma ödeneği uygulaması başlattı. Van merkezin yüzde yüzüne yakın kısmına elektrik veriliyor. Erciş'in ise yüzde doksanlık kısmına elektrik veriliyor. Van'a doğalgaz kesintisiz veriliyor. Şebekenin hasarlı olan yerleri onarıldı. Gaz ihtiyacı olan yerlere de şebeke döşeniyor. Emniyet ve sağlık personelimize teşekkür ediyorum.

Arama kurtarma çalışmalarında hepimizi sevindiren çalışmalara imza atan Sağlık Bakanlığı, özel ekipler ve Azerbaycan ekibine teşekkür ediyorum.
 
Önemli olan depremle hazırlıklı olmak. Bir musibet bir nasihatten evladır denir ama ders alınmadığını gördük, ihmallerin cinayet olduğu artık görülmelidir.

Ayrımcılığa ilişkin her ifade, her ima insanlık dışıdır. Kardeşlik kara günde belli olur. Bir taraftan barışa ihtiyacımız olduğu bir günde bunu fırsata dönüştürelim diyeceksin, bir taraftan meydanda naralar atacaksın. Böyle bir günde bile askerimizi mayın tuzağında vurmak isteyen anlayışın, kardeşlik derdi olur mu? Bunun neresinde acı günü paylaşmak var.

Van'ı elbette açıkta bırakmayacağız diyoruz, afet yaşayan her bölgeye nasıl ulşatıysak Van'a da ulaşacağız. Acımız büyük, zor şartlarda biraz sıkıntımız olacak. Elazığ'ı, Erzurum'u biraz araştırsınlar, oralara nasıl ulaştığımızı görsünler.
 
Altı-yedi saat sonra oraya valimize sordum, sıkıntımız var ama her köye en az 3 ile 10 çadır ulaştı dedi. Muhabirler bu köye devletten kimse gelmedi diyor, ben daha ilk gece hangi köyde kaç ev yıkıldığının raporunu aldım.

Gün bu ülkenin bir ve bütün olduğunu gösterme günüdür. Lütfen yardım gönderecekseniz, ulaşacağınız yer Van'daki, Erciş'teki kriz masasıdır. Bir de her önüne gelen TIR'ları kaldırırsa, orada yığılma olur, dağıtılmasında sıkıntı yaşanır.

Acı üzerinden siyaset yapmayı şiddetle reddediyorum. Depremin ardından daha ilk saniyeden itibaren devleti suçlayan, fitne çığırtkanlığı yapanları milletime havale ediyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com