Başbakan'dan Dokunulmazlık Çağrısı!

Başbakan'dan Dokunulmazlık Çağrısı!
Dokunulmazlığın kaldırılması talebinin siyasetçiyi birilerinin eline teslim etmeyi amaçladığını söyleyen Erdoğan, “Samimiyseniz, 12 Eylülcüler'in dokunulmazlığının kaldırılmasına 'evet' deyin” dedi..

Başbakan Erdoğan, ‘’12 Eylül’de gür bir sesle ‘demokrasiye evet’ diyoruz. 12 Eylül’de ‘özgürlüğe evet’ diyoruz. 12 Eylül’de ‘büyük Türkiye’ye evet’ diyoruz. 12 Eylül’de, gençlerimiz, çocuklarımız için ‘aydınlık bir geleceğe evet’ diyoruz’’ dedi. 12 Eylül’de yapılacak anayasa değişikliği referandumuna destek mitingleri çerçevesinde Kütahya’ya giden Erdoğan, Zafer Meydanı’nı dolduran onbinlerce Kütahyalı’ya seslendi. Konuşmasında 8 yıllık AK Parti iktidarı döneminde atılan devasa adımları anlatan Erdoğan, ‘’İşte şimdi çok daha büyük bir adım atıyoruz. 12 Eylül’de gür bir sesle ‘demokrasiye ‘özgürlüğe, ‘büyük Türkiye’ye evet’ diyoruz’’ dedi.

ŞİDDET ÇAĞRILARI PKK’NIN İŞİNE YARAR

Hatay ve İnegöl’deki olaylara da değinen Başbakan, vatandaşlara itidal çağrısı yaptı. Erdoğan, şiddet eylemlerinin PKK’nın işine geleceğini kaydetti. CHP, MHP ve BDP liderlerine de seslenen Erdoğan, “AK Parti’yi yıpratacaksınız diye , 3 oy fazla almak için yaptığınız söylemlerin geldiği nokta burası. Herkes konuşmalarına ve söylediklerine daha fazla dikkat etmeli” diye konuştu. Muhalefetin dokunulmazlıkları yeniden gündeme getirmesini eleştiren Erdoğan, bu isteğin altında kirli bir tezgahın yattığını belirterek şunları söyledi:

FİŞLEMELER ARTIK TARİHE KARIŞACAK

“Programıma bakarsan dokunulmazlıkla ilgili düşüncemizi görürsün. Yargı, silahlı kuvvetler ve milletvekili, hepsinin dokunulmazlıktan arındırılması halinde evet, ama siyasetçiye dokunulmazlığı kaldır ondan sonra siyasetçiyi birilerinin eline mahkum et. Bu oyuna gelmeyiz. Gelin en büyük dokunulmazlığı kaldıralım. Milletvekili dokunulmazlığını ağzına sakız yapanlar 12 Eylülcüler’in dokunulmazlıklarına kızıyorlar” dedi. Değişiklikle yargının ele geçirildiği eleştirilerine de tepki gösteren Erdoğan bunu söyleyenlerin yargıdaki kast sisteminden faydalananlar olduğunu belirtti. Anayasa paketinin getirdiği yenilikleri de anlatan Erdoğan, bunlardan en önemlilerinden birinin de insanlık dışı uygulama olarak nitelendirdiği fişlemenin de tarihe karışması olduğunu söyledi.

Türkiye gerçekten bölgesel güç olmuş

İngiltere Başbakanı David Cameron’un Türkiye ziyareti ve buradaki konuşmaları ülkesinin basınında da geniş yer buldu.

• Guardian gazetesi de başyazılarından birini ziyarete ayırdı. “Türkiye: Hayati bir aktör” başlıklı yazıda, aslında Cameron’ın Gazze ile ilgili sözlerinin yeni olmadığını ancak bunu önemli kılanın bu sözleri Türkiye’de söylemesi olduğunu belirterek “”Bunun anlamı şudur: Bir İngiltere Başbakanı, Westminster’da kullandığı üslubu Türkiye’de değiştirmek zorunda kalıyor. Bu bile tek başına, Türkiye’nin ne kadar önemli bir bölgesel güç haline geldiğini gösteriyor” yorumunu yaptı.

• Financial Times gazetesi, Cameron’ın Gazze’nin “açık hava hapishanesi olarak kalamayacağı” ve Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilerinin “altın çağda olduğu” sözlerinin önemine vurgu yaptı.

• Independent gazetesinde ise gazetenin Kudüs muhabiri Catrina Stewart’ın kaleme aldığı bir haberde, Cameron’ın Gazze ile ilgili sözlerinin Ankara’da alkışlanırken, İsrail’de olumlu karşılanmadığı belirtildi.

• Times gazetesi de Cameron’ın Ankara ziyareti sırasında Gazze’yi hapishaneye benzetmesinin Hamas tarafından memnuniyetle karşılandığını yazdı. Gazete, Hamas sözcüsünün, “Bu olumlu bir tutumdur ve uluslararası toplumun vicdanında bir uyanışın göstergesidir” sözlerine yer verdi.

Elif dedim be dedim...

Erdoğan konuşmasında bir Kütahya türküsünden de şu dizeleri okudu: “Elif dedim, be dedim, Kütahya ben sana ne dedim? Guş ganedi galem olsa yazılmaz benim derdim.’’

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com