Başbakan'dan 'Haçlı Seferi' Cevabı!

Başbakan'dan 'Haçlı Seferi' Cevabı!
Başbakan Erdoğan, Libya operasyonuna 'Haçlı Seferi' diyen Sarkozy'nin sağ kolu Fransa İçişleri Bakanı Gueant'e ve aynı fikirde olanlara sert çıktı.

Başbakan Erdoğan, AB ve Libya konularına da değindi. Fransa İçişleri Bakanı Gueant'ın, "Sayın Sarkozy, beklediğimiz Haçlı Seferi'ni başlattı" sözüne tepki gösteren Erdoğan şöyle konuştu:

* Batılı dostlarımıza, Doğu ve Güney'e baktıklarında, aç ve açık çocukları, acı çeken anneleri, şiddet gören kadınları, yoksulluğu görmelerini tavsiye ediyorum. Buralarda sadece petrol, altın madenleri, yeraltı zenginlikleri görenlerin, artık biraz da vicdan gözlüğüyle bakmalarını diliyorum.

* Birileri bunu anlamak istemedi, anlamamakta ısrar etti. İşte o birileri, bizim tüm uyarılarımıza rağmen, bugün de Libya'ya yönelik operasyonda zihinleri karıştırıyor. Maalesef Haçlı Seferi gibi son derece münasebetsiz tanımlamalar da yapıyorlar. Bu süreç, haklılığımızı ortaya çıkarmıştır.

Aktif rol

* Türkiye, Libya konusunda NATO'nun devreye girmesinde ısrarcı ve aktif rol aldı. Doğu Akdeniz'de ve Bingazi'de insani yardıma destek veriyoruz. Irak'ta yaşananların yaşanmasını istemiyoruz. Türk uçakları, askerimiz, Libya'daki kardeşlerine kurşun sıkan el, bomba atan uçak olmayacak.


* 63'te müraacatımız var. AB, Türkiye'ye hiç samimi davranmamıştır. Vefa anlayışı AB'de yoktur. Ama biz sabırla, inatla bu yolculukta devam ediyoruz. AB müktesebatının gereklerini yerine getirmeye gayret ediyoruz. AB üyesi 27 ülke içinde Türkiye'nin standartlarını yakalayamayan çok ülke var. Peki Türkiye'ye niye böyle yaklaşıyorlar? Olay çok açık belli. Türkiye halkının büyük çoğunluğu Müslüman, onun için. Avrupa Birliği'ni maalesef Hristiyan Kulübü haline getirdiniz diyorum."

12 HAZİRAN MİLAT OLACAK

Başbakan Erdoğan, seçime 3 aydan kısa bir süre kala, uçuk, gerçekleşmesi mümkün olmayan, Türkiye'nin gerçekleriyle örtüşmeyen vaatlerin ardı ardına sıralanmaya başlandığını söyledi. Erdoğan, "Siyasi tarihleri boyunca, asker üzerinden siyaset yapanlar, orduyu göreve çağıranlar, demokrasinin gelişmesi ve vesayetin ortadan kalkmasıyla umutlarını yitirmişler; ama bu sefer de askerlik süresi üzerinden, yani yine ordu üzerinden siyaset yürütme yoluna tevessül etmişlerdir" dedi. Bir ara, vaatler o kadar uçuk noktalara ulaştı ki, 'boğaz köprüsüne otobüs durağı', 'ofsaytın kaldırılması', 'her eve gazoz şebekesi kurulması' benzeri seçim vaatleri siyasi tarihimizde yerini almıştır" diyen Erdoğan şöyle konuştu: 2011 12 Haziran'ı milat olarak görüyorum. Çok daha farklı olarak yürüyeceğiz. 500 milyar dolarlık hedefle çok daha farklı yürüyeceğiz. Çünkü o 500 milyar doların meydana getirdiği sinerji, onun meydana getirdiği istihdam kapasitesi, Türkiye'de birçok şeyi hareketlendirir.

İTALYA' DAN ÖVGÜ ALDIK

Başbakan Erdoğan, Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Buluşması'na eşi Emine Erdoğan'la katıldı. İtalya Fırsat Eşitliği'nden Sorumlu Bakan Maria Rosaria Carfagna, Erdoğan'ın "Kadına şiddet uygulamak faşist zihniyettir" sözlerini alkışladı. Carfagna, Türkiye'de eşitliğe doğru müthiş ilerlemelerin olduğuna ve bunun birçok ülkeye örnek olduğuna dikkat çekti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com