Başbakan'ın açtığı davayı kaybeden Gezen'den ilk açıklama

Başbakan'ın açtığı davayı kaybeden Gezen'den ilk açıklama
AKP'ye oy verenler için 'Aptal' diyen Müjdat Gezen, Erdoğan'ın açtığı mahkemeyi kaybetti

"AKP'ye oy verenleri aptal olmakla itham ettiği" iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açtığı davada 10 bin lira tazminat ödemeye mahkûm edilen ünlü sanatçı Müjdat Gezen, bu karara sert tepki gösterdi.

"BU BİR HUKUK SKANDALIDIR"

Gezen, aynı davayı 15 AKP'li milletvekilinin ve bir yurttaşın açtığını ve bu iki davayı kendisinin kazandığını belirterek, "Nasıl oluyor da aynı davayı vatandaş açınca ben kazanıyorum, Başbakan açınca Başbakan kazanıyor. Bu bir hukuk skandalıdır" dedi.

MAHKEMEYİ AİHM TAŞIYACAK

Gezen kararı ilk önce temyize, temyizde de benzer karar çıkarsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıyacağını söyledi.

Sanatçı Gezen dün mahkemenin verdiği kararın ardından Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada; "Tuz kokarsa ne yapacağız" diye sordu ve benzer bir davanın aynı gerekçeyle Ceyhan'da bir yurttaş tarafından açıldığını, bu davayı kendisinin kazandığını söyledi. "15 AKP'li milletvekilinin açtığı davayı da ben kazandım" diyen Gezen açıklamasını şöyle sürdürdü:

"BENİM HALKA KARŞI SORUMLULUĞUM VAR"

"Aynı davayı Başbakan açtı ve o kazandı. Hani kanun önünde herkes eşitti. Ama bazıları daha iyi eşittir. Nasıl oluyor da aynı davayı bir vatandaş açınca ben kazanıyorum. Başbakan açınca, Başbakan kazanıyor. Bu bir hukuk skandalıdır. Benim ülkemi rezil etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu kararı avukatım aracılığıyla temyize götüreceğim. Temyizde de böyle olursa konuyu AİHM'ye taşıyacağım. Ve Avrupa'ya gidip Türkiye'deki hukuk sistemini anlatacağım. Burada sorulacak soru şudur: Tuz kokarsa ne yapacağız!.. Bana herkes diyor ki aman Başbakan'la uğraşma... Benim hiç kimseyle uğraştığım yok. Benim ne gemiciklerim var, ne de bir yerde toplu param. Ama beni 50 yıldır omuzlayan halka karşı bir sorumluluğum var."

BAŞBAKAN ERDOĞAN 10 BİN LİRA KAZANDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir televizyon kanalında sarf ettiği sözler ile kendisine ait internet sitesinde yazdığı yazıda, "AKP'ye oy verenleri aptal olmakla itham ettiği" iddiasıyla Müjdat Gezen aleyhinde açtığı davada, 10 bin lira manevi tazminat kazandı. Ankara 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, Erdoğan'ın avukatı Burhanettin Sevencan ile Gezen'in avukatı Turgut Kazan katıldı. Avukat Kazan müvekkili Gezen'in, anketleri eleştirdiğini ve anketleri eleştirirken hiç kimseye hakaret etmediğini savundu. Kazan davanın reddini istedi. Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısında müvekkili Gezen'in "kişilik haklarını zedeleyecek" şekilde konuştuğunu savunan Kazan, bu nedenle açtıkları karşı davanın kabulünü istedi. Yargıç Adem Albayrak, davayı kısmen kabul ederek, Gezen'in, Başbakan Erdoğan'a yasal faiziyle birlikte 10 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. Yargıç Albayrak, Gezen'in açtığı karşı davanın ise reddini kararlaştırdı. Gezen'den, yasal faiziyle birlikte 50 bin lira manevi tazminat talep edilmişti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com