Başbakan'ın anlamsız inadı turizmi de vurdu

Başbakan'ın anlamsız inadı turizmi de vurdu
Sert üslubundan bir türlü vazgeçmeyen Başbakan ekonumiye en büyük zararı kendi veriyor.

Kendi halinde bir oturma eylemiyle başlayan Gezi protestolarını polise sert müdahale emriyle bir anda çatışma ortamına döndüren Başbakan her fırsatta vurguladığı ekonomiye en büyük zararı kendi anlamsız inadıyla veriyor.

Gelinen süreçte önce şafak baskını, ardından Beşiktaş, Dolmabahçe, Gümüşsuyu ve Talimhane'de polisin orantısız kullandığı güç ve tüm bunların yanında Erdoğan'ın süreci tırmandıran üslubuyla 'olacak olacak' tavrı turizm sektörünü de vurdu.

İstanbul'un en çok turist ağırlayan bölgesi Talimhane'deki rezervasyon kaybı yüzde 60'lara kadar ulaşırken, bölgedeki otellerdeki doluluk oranları yüzde 35'e düştü.

Talimhane Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Öztanık, olaylarda kullanılan gereksiz şiddetin turistleri tedirgin ettiğini ve  arka arkaya iptaller yaşandığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl bu dönemde bölgede yüzde 95 olan doluluk oranlarının yüzde 35'lere kadar düştüğünü ifade eden Öztanık, "Bölgedeki otelcilerin oda düşüşünden kaynaklanan zararı 20 milyon euro. Ekstra harcamalar da eklendiğinde 25 milyon euroluk bir kayıp var" dedi. Bölgenin turist potansiyeli itibarıyla en kötü günlerini yaşadığına, birçok uluslararası kongre ve toplantının da iptal edildiğine dikkat çekti. "Reyhanlı olaylarıyla darbe yemiştik. Yayalaştırma projesiyle de yüzde 20 rezervasyon kayıpları vardı. Şimdi çok ağır bir darbe daha geldi. Ramazan'ın geldiğini de düşünürsek işler hiç iyi değil. Haziran için doluluk tahminimiz yüzde 50." diyerek yaşananların ekonomik bilançosunu gözler önüne serdi.

Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) tarafından yapılan açıklamada ise; sert üslup ve tavırların turizm sektörünü yakından etkilediğinin altını çizerek  "Uzun bir geçmiş içinde verilmiş büyük emek ve çabalarla belli noktalara getirilmiş olan ülke imajı, bu kısacık süreçten ne yazık ki olumsuz etkilendi." dedi.  (MRE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com