Başbakanın Avukatından İtiraz!

Başbakanın Avukatından İtiraz!
Kamu görevlisine hakaret ettiği iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunulduğu eski Orgeneral Saldıray Berk ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından verilen takipsizlik kararına Başbakan Erdoğan'ın avukatı itiraz etti..

İtiraz üzerine dosya Tunceli Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Şimdi gözler Tunceli Ağır Ceza Mahkemesinin vereceği karara çevrildi.

Son YAŞ kararı ile Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanlığına( EDOK) atanan Üçüncü Ordu eski Komutanı Orgeneral Saldıray Berk 20 Mayıs 2008 yılında, 1993 yılında 33 vatandaşın PKK'lı teröristler tarafından katledildiği Kemaliye ilçesinin Başbağlar köyüne ziyarette bulundu. Ziyaretin ardından helikopterin hazırlanmasını bekleyen Orgeneral Saldıray Berk vatandaşlar ile sohbeti sırasında bir vatandaşın 'AK Partiye oy verdiğini öğrenmesi üzerine, "Başbakanın memleketi de sattığını biliyor musunuz?" dediği iddia edildi. Bunun üzerine 20 Temmuz 2010 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin, Orgeneral Saldıray Berk hakkında "kamu görevlisine hakaret" ettiği iddiası ile Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. 22 Temmuz'da Erzincan'a gönderilmesinin ardından dosya yetkisizlik kararı ile 23 Temmuz'da Kemaliye Cumhuriyet Savcılığına gönderildi. Kemaliye Cumhuriyet Savcısı Ramazan Temel Orgeneral Saldıray Berk hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında yazılı ifade veren Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk "Başbağlar Köyü'ne gittiğim doğrudur. Ancak iddialarda yer alan konuşmalar olmamıştır. Helikopterim kalkış için hazırlanırken yanımda duran köy halkı ile bölücü terör örgütünün saldırıları hakkında sohbet ediyorduk. O sırada bazı köylüler yollarının yapılmadığından dert yandı. Ben de onlara iyi seçilmiş yöneticilerin her şeyin üstesinden gelebileceğini söyledim. Bunun dışında bir şey demedim. Şahsıma zarar verilmek istenmektedir" dedi.

Cumhuriyet Savcısı Ramazan Temel, Başbağlar köyüne yapılan ziyaret esnasında Orgeneral Saldıray Berk'in yanında bulunan daha sonra Edirne ve İstanbul'a atanan iki üst düzey komutanında ifadesini almasının ardından 21 Ekim tarihinde kovuşturmaya yer olmadığını belirterek takipsizlik kararı verdi.

Karara Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin tarafından itiraz edilmesi üzerine dosya Tunceli Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi ise yapacağı inceleme ardından ya kararı doğru bulacak, ya da dava açılmasını isterse dosya tekrar Kemaliye Cumhuriyet Savcılığına gönderilecek ve Orgeneral Saldıray Berk hakkında dava açılabilecek.

Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com