Başbakan'ın endişesi 'Derin devlet' mi yoksa ortaya çıkaracakları mı?

Başbakan'ın endişesi 'Derin devlet' mi yoksa ortaya çıkaracakları mı?
Usta kalem Mehmet Yakup Yılmaz Hürriyet'teki bugünkü köşesinde 'Cıssss! Dokunma yanarsın!' isimli bir yazı kaleme aldı...

Mehmet Yakup Yılmaz yazısında, Başbakan Erdoğan'ın “Derin devlet denen olay boş durmuyor. Evimin altındaki ofisimde dinleme cihazı bulundu, ben de dinleniyorum" sözlerine değindi. Kendisine yan bakılsa dahi kükreyen Başbakan'ın derin devlet konusunda böyle endişeli kalmasının altında 'derin devletten yana bir korku mu yoksa derin devletin dinleyip açığa çıkaracağı, kamuoyunun bilmemesini istediği gizli sırları mı olduğu' sorusunu sordu.

İşte Yılmaz'ın yazısından satırbaşları...

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin alt katındaki çalışma yerinde “böcek” adı verilen dinleme cihazları bulunmuş.

Bunu Başbakan kendisi açıkladı. “Derin devlet denen olay boş durmuyor. Evimin altındaki ofisimde dinleme cihazı bulundu” dedi.

Hatırlayacaksınız, daha önce de Meclis’teki bürosunda “böcek” bulunduğu bildirilmişti.

Bunun üzerine Başbakanlık koruma polislerinin tümünün görev yerleri de değiştirilmişti.

Başbakan “Devletin bazı kurumlarında derin devletten kalma kötü alışkanlıklar var. Ben de dahil bu dinlemeler bitmemiştir” de diyor.

Bilmiyorum hatırlayan var mı, on gün kadar önce Milliyet’te bir haber yayınlanmıştı.

Afyon Adliyesi’nde görevli bir yargıç, Afyon Emniyeti’ne ait bir takip–dinleme aracının adliye garajında ortam dinlemesi yaptığı gerekçesiyle şikâyette bulunmuştu. Yargıç soruyordu: “Cumhuriyet Başsavcılığı’na bağlı bir emniyet asayiş birimi hangi yetkiye dayanarak ve hangi amaçla bu dinlemeyi yapmaktadır?”

Bunlar son zamanlarda öğrendiklerimiz. Yakın geçmişte çok örnek olay var böyle.

Başbakan, suçlu olarak “derin devleti” işaret ediyor.

Eski dönemin “derin devleti” olduğu iddia edilenler Ergenekon davası nedeniyle hapiste yatıyorlar. Demek ki bu dönemin derin devletini başka bir yerde aramak gerekiyor.

Aslında, hepimizin gözünün önündeler ama yıllarca devletin dehlizlerinde sabırla beklediler ve artık ellerinde öyle bir güç var ki Başbakan bile sesini çıkartamıyor.

Kendisine şöyle yandan bakan birisine bile kükreyen bir aslana dönüşen Başbakan bunu “Devlette kötü alışkanlıklar var” diye geçiştiriyor.

Bugüne kadar hangi konuşmalarının dinlendiğini kestiremediğinden ve onların ortalığa dökülmesinden endişe ettiği için mi böyle yapıyor?

Bilemem.

...

Muhalefet için alarm zilleri çalıyor

SEÇİM dönemleri dışında yapılan “bugün seçim olsa” anketlerini ciddiye almam.

Hele yerel seçimler gibi adayların kimliklerinin de seçmen davranışlarını kolaylıkla etkileyebileceği seçimlerde erken anketler genellikle yanıltıcıdır.

Bu nedenle son günlerde değişik gazetelerde yer alan araştırma sonuçlarına da aynı gözle bakıyorum.

Ama bu, daha seçime çok zaman olsa da yapılan anketlerin hiçbir anlamı yok demek de değil.

Her araştırma eğer doğru yöntemlerle yapıldıysa bize bir şeyler söyler.

Habertürk’te dün böyle bir araştırma yayımlandı.

“Yerel seçimde hangi partiye oy vereceksiniz” sorusunun yanıtı şöyle: Yüzde 50.4 AKP, yüzde 27.9 CHP, yüzde 13 MHP, yüzde 6.4 BDP.

Dediğim gibi araştırma yerel seçimdeki adaylar belli olmadan yapılmış durumda. Demek ki tercih belirtenler, bu tercihlerini siyasal tutumlarına ve bugünkü memnuniyet düzeylerine göre belirtiyorlar.

Yani bu sonuçlar bize diyor ki, “Seçmenin yarısı AKP’den memnun”.

Ankette bir soru daha var: “Türkiye’nin çözülmesi gereken en önemli üç sorunu” soruluyor ve yanıtlar şöyle: Yüzde 65.2 terör, yüzde 32.7
işsizlik, yüzde 19.6 eğitim, yüzde 14.9 gelir dağılımındaki eşitsizlik, yüzde 12.1 rüşvet ve yolsuzluk, yüzde 9.3 asayiş. Diğer sonuçlar yüzde 10’un çok altında olduğu için ihmal ediyorum.

...

Nasıl kaldı Aykut Kocaman!

AYKUT Kocaman, Fenerbahçeliler için bir kahramandı. Hâlâ da öyledir. Kimse onu bu başarısız dönem yüzünden Fenerbahçe tarihinden ve kalplerden silemez.

Ama başarısızlık da çok açık: Menajerlik dönemi ile birlikte dördüncü sezonunu geçiriyor, bütün transferleri o yaptı, ama Fenerbahçe hâlâ istediği gibi oynayamıyormuş! İyi de oynatacak olan kim?

Şimdi yeni oyuncular alınacakmış, birisi de Alex’in boşluğunu doldurmak için! Teknik Direktör’ün kafasının bir hayli karışık olduğunu gösteren bir örnek bu!
(TOK)

Mehmet Yakup Yılmaz / Hürriyet

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com