Başbakan'ın hobisi: Gazeteci azarlamak

Başbakan'ın hobisi: Gazeteci azarlamak
Başbakan Erdoğan, gazetecilerle girdiği diyaloglarla dikkat çekerken, Cengiz Çandar bugünkü köşesine bu gazeteci 'fırçalama' hadisesini taşıdı.

Radikal Gazetesi yazarı Cengiz Çandar, Başbakan Erdoğan'ın Avrupa seyahatinin neredeyse her durağında bir gazeteci azarlamasını köşesine taşıdı. Son olarak İsveçli bir gazetecinin El Kaide sorusu üzerine manasız bir tepki veren Erdoğan'ı eleştiren Çandar, Başbakan'ın bu tutumunun sorumlusu olarak 'Beyefendi rahatsız olmasın gazetecileri'ni gösterdi.

İşte Çandar'ın yazısındaki ilgili bölüm:
 
Eğer, Başbakan Tayyip Erdoğan, bunları bilmiyorsa, bunlardan habersiz ise daha büyük bir hayret. Eğer, böyle bir durum varsa, Hasan Cemal’in sözünü ettiği ‘Beyefendi rahatsız olmasın gazetecileri’nin meydana getirdiği durum ile belki açıklanır. ‘Beyefendi rahatsız olmasın’ diye Başbakan’a bu bilgiler ve belgeler yansıtılmamıştır belki de. 
 
‘Beyefendi rahatsız olmasın’ gazeteciliğinin bir özelliği, bir yönüyle Başbakan’dan gerçekleri gizlemek ise diğer yönü kaçınılmaz olarak her eleştiriyi ‘komplo teorileri’ ile açıklamaktır. Hep ‘arkada birileri’nin olması ve ‘birilerini kullanması’ gerekir olayları izah etmek için. Nitekim, tam da bunun sonucu olarak, Tayyip Erdoğan, kendisine ‘kızlı-erkekli öğrenci evleri’ konusunda Helsinki’de soru soran Fin gazeteciye, ilk tepkisi, hele bir İskandinav ülkesinde asla olmayacak şekilde ve Finlandiya Başbakanı’nın önünde “Değerli arkadaşımı herhalde birileri özel olarak görevlendirmiş” oldu. 
 
Sanki, Helsinki’ye yola çıkmadan önce, kızlı-erkekli öğrenci evleri konusundaki sözleri kendisi söylememiş, Türkiye’nin gündemine bu tartışmayı kendisi sokmamış, o Helsinki’deyken tüm Türkiye sanki bunu tartışmıyormuş, sanki Helsinki’de kendisine böyle bir sorulması için ‘özel görevlendirme’ gerekiyormuş gibi. 
 
Tayyip Erdoğan’ın, Helsinki’de Finlandiya basını ve televizyon canlı yayınları sayesinde tüm Türkiye kamuoyu önünde sergilediği bu hazin manzara, şakşakçılığın ve ‘Beyefendi rahatsız olmasın gazeteciliği’nin kendisinde nasıl bir tahribata yol açmış olabileceğinin göstergesi de oldu. 
 
Tabii ki, ‘Beyefendi rahatsız olmasın’ gazeteciliğinin Türkiye’ye egemen olmasında, ‘Beyefendi’ aslan payına sahip. Ama şu kızlı-erkekli öğrenci evleri konusu, onu rahatsız etmemeye özen gösteren bir kısım gazeteciyi de rahatsız etti. Onlar da tartışmaya girdi. İş büyüdü. 
Tartışmanın boyutları genişleyince, devreye İçişleri Bakanı Muammer Güler de girdi. Başbakan’ın Helsinki’deki basın toplantısının ardından, ‘son dakika’ denilerek televizyonlardaki her türlü haberin kesildiği, ‘olağandışı’ ama ‘evlere şenlik’ bir basın toplantısı da o yaptı. ‘Özel yaşama müdahalenin söz konusu olmadığını, bunun anayasa güvencesi altında bulunduğunu’ bildirdi. 

Cengiz Çandar'ın köşe yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)

 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com