Başbakan’ın ‘kopuk’ halkası: MİT

Başbakan’ın ‘kopuk’ halkası: MİT
Başbakan’ın “Reyhanlı katliamını planladı” dediği Ebu Firaz, CHP heyetini Esed’e götürmüş. MİT, Reyhanlı katili Firaz’ı altı ay boyunca izlemiş ama CHP’yi ve Emniyet’i uyarmamış!..

Başbakan’ın “Reyhanlı katliamını planladı” dediği Ebu Firaz, CHP heyetini Esed’e götürmüş. MİT, Reyhanlı katili Firaz’ı altı ay boyunca izlemiş ama CHP’yi ve Emniyet’i uyarmamış!..

BELGELER BAKANLIK'TA VAR

MİT’in, Reyhanlı saldırısına ilişkin planları 23 gün boyunca dinlediğine ilişkin belgelerin devletin kayıtlarına girdiği ve söz konusu kayıtların, teşkilatın Hatay Bölgesi’ni zorlayacağı ifade ediliyor. Ayrıca, 23 günlük dinleme tapelerinin diğer güvenlik birimleriyle paylaşılmamasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce “İstihbaratta zaaf yok, kurumlar arasında kopukluk var’’ diyerek açıkladığı “kopuk” halkayı oluşturduğu ve MİT’in sessizliğinin arkasında bu “kopuk” halkaya ait bilgilerin, devlet kayıtlarında belgeler hâlinde bulunuyor olması belirtiliyor. Zira MİT, nisan başından itibaren patlamanın faillerini adli ve canlı olarak dinlemiş ancak Jandarma, Emniyet ile hükümete bilgi vermemişti. Ta ki, 8 mayısta Emniyet’e gelen bir ihbara dek. Emniyet bu ihbarı savcılıkla paylaşıp, bütün güvenlik birimlerine gönderince olayın rengi değişmişti. MİT, 23 günlük tapelerin özetini Emniyet ve Jandarma ile paylaştığında ise patlamaya sadece 18 saat vardı.

FİRAS’I TAKİP EDEN MİT, CHP’Yİ UYARMAMIŞ

REYHANLI faillerini 23 gün boyunca dinlediği ancak ilgili birimleri uyarmadığı ortaya çıkan MİT’in, saldırının başaktörü olduğu ileri sürülen Ebu Firas konusunda CHP’li milletvekillerine de bilgi vermediği ortaya çıktı. Reyhanlı ve Apaydın kamplarına saldırı planında Suriye İstihbaratı adına görevlendirildiği belirtilen ve gerçek adı Anas Asalieh olan Ebu Firas’ın, MİT tarafından altı aydır takipte olduğu belirlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, dün TBMM grup toplantısında Firas’ın bağlantılarının bilindiğini doğruladı. Erdoğan’ın “Benim istihbarat teşkilatımın elinde deve fotoğrafları yok, otomobillerin plakalarıyla birlikte fotoğrafları var’’ sözleriyle bahsettiği fotoğrafların, Firas’ı takip sırasında çekilen fotoğraflar olduğu öğrenildi. MİT’in, Firas ile bombacıların bağını 10 mayıs saat 19:25’e kadar CHP ve ilgililerle paylaşmadığı dile getirildi. CHP’li bir grup milletvekili, Şam’da, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile bir araya gelmiş, görüşmede Ebu Firas da yer almıştı.

İŞ İŞTEN GEÇTİKTEN SONRA

Söz konusu bilgilerin Emniyet ve Jandarma’ya gelmesinin ardından bazı kişilerin ev ve adreslerinin basıldığı ancak bomba yüklü minibüslerin bulunamadığı, o sırada minibüslerin Reyhanlı’ya geldiği, plaka tanıma sistemi olmayan ilçedeki MOBESE’lerin, minibüsleri tespit edemediği belirtildi. Ayrıca MİT Hatay Bölge Müdürlüğü’nün, minibüslerin bulunduğu depoların adreslerini, minibüsler depolardan çıktıktan sonra Emniyet ve Jandarma’ya verdiği ileri sürülüyor.

MİT AÇIKLAMA YAPAMIYOR

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kaynakları, Reyhanlı’da 52 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan saldırılara ilişkin gündeme gelen haberlere yönelik, “Bu konuda hiçbir açıklama yapmayacağız” cevabını verdi. İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar kapsamında elde edilen son bilgilere dayanarak, MİT’in tesbit etmesine rağmen ilgili birimlerle paylaşmadığı belirtilen o kayıtlardan, Nasır Eskiocak’ın diğer faillerle yaptığı, saldırı hazırlığı yönündeki görüşmeler de medyaya yansımıştı. MİT, bu konuya ilişkin de resmi bir açıklama yapmazken bazı MİT kaynakları “Bu konunun başlangıcından itibaren bir açıklamamız olmadı, şimdi de olmayacak. Bu konuda bir açıklama yapmayacağız’’ dedi.

“MİT KİME BAĞLI?”

CHP Lideri dün TBMM grubunda yaptığı konuşmada, “Ben şimdi merak ediyorum, MİT kime bağlı? MİT nisan ayından beri bomba yüklü aracı takip ediyor mu, etmiyor mu? Benim bildiğim şeyler de var” dedi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT’in Reyhanlı saldırganlarını olaydan önce takip ettiğinin ortaya çıktığını anımsattı ve “Erdoğan’a soruyorum: MİT nisan ayından beri bomba yüklü üç aracı takip ediyor mu? Adamsan benim sorularıma yanıt ver, kaçma bir tarafa” dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “MİT, en son yetkilileri ne zaman uyardı? Ben tarih vereyim: 09.05.2013... MİT, doğrudan sana bağlı. Sana bilgi veriliyor. Şimdi çıkmış ‘İstihbarat örgütleri arasında bir koordinasyonsuzluk var’ diyorsun. Ölen 52 kişinin sorumlusu siyasi otoritedir. Bir nebze olsun ahlak taşıyorsan o koltukta oturmaz istifa edersin.”

ARAÇLAR NASIL GELDİ

AKP’nin Suriye sınırını yolgeçen hanına çevirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, Amberin Zaman’ın Taraf ’ta yayımlanan bir haberine şu sözlerle değindi: “Amberin Zaman, Suriyeli muhaliflerle görüşüyor. Soruyor ‘Türkiye’nin size silah verdiği iddiası doğru mu?’ Cevap geliyor: ‘Allah razı olsun hafif silahlar, mermi veriyorlar. Silahlar sınırın sıfır noktasında teslim ediliyor. Teslimat gece yapılıyor. Teslim edenler sivil giyimli Türkler.’ Ben Erdoğan’a terör örgütüne yardım ve yataklık yapıyor diyorsam bir bildiğim var. Bekliyoruz tazminat davası açacakmış. Açmazsan namertsin.” (KKE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com