Başbakan’ın "not ettiği" gazeteciler

Başbakan’ın "not ettiği" gazeteciler
Erdoğan’ın sürekli yaptığı gazete çalışanlarını patronlarına şikayet etme alışkanlığı "Meclis'te soru" oldu...
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli yaptığı gazete çalışanlarını patronlarına şikayet etme alışkanlığını gündeme getirerek, “Bekir Coşkun, Cüneyt Ülsever, Emin Çölaşan, Ayşenur Arslan, Can Dündar ve Serdar Akinan’da dahliniz var mı? Sürekli gazetecileri medya patronlarına şikayet etmeniz, ‘İleri demokrasi’ yaşattığınız 21. Yüzyıl Türkiyesi’ne uygun mudur?” diye sordu.
 
Medya patronuna “yazıklar olsun” dedi
 
CHP İstanbul Milletvekili Oran, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Oran, önergesinde Erdoğan’ın AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın 11 Ağustos 2012 tarihinde verdiği iftar yemeğinde yaptığı şu konuşmayı anımsattı:
 
"Şimdi çıkmış birileri köşesinde yazıyor. Ne diyor? 'Dışişleri Bakanı'nın Myanmar'da ne işi var?'. 'Başbakan'ın kızının, hanımının gidişini anlıyorum da Dışişleri Bakanı oraya niye gidiyor?'. Ben buradan o medya patronuna 'yazıklar olsun' diyorum. Bu adamları köşe yazarı olarak nasıl tutuyorsunuz. Bu tür hedefi olmayan, bu tür aşkı, heyecanı olmayan insanların eline kalem vermişsin, köşe teslim etmişsin. Bunlar bu millete yabancı, bu milletin tarihine yabancı, bu milletin derdiyle dertlenen kalemler değil bunlar” açıklamasını yaptınız.
 
“Bizim dükkanda yer yok” demesini istedi
 
Oran, Başbakan Erdoğan’ın 2010 Şubat ayında da AKP Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında borsadaki 6,5 puanlık düşüşten köşe yazarlarını sorumlu tutarak, "Şimdi o gazetelerin patronlarına sesleniyorum, 'ne yapayım, köşe yazarı, hâkim olamıyorum' diyemezsin. 'Sen bunun sorumlususun arkadaş' diyeceksin. Niye! Çünkü bu ülkeyi germeye, bu ülkede ekonomiyi germeye kimsenin hakkı yok. Köşende yazı yazanın maaşını sen veriyorsun, yarın feryat etmeye geldiğin zaman feryat etmeye hakkın yok. Herkes fikrini söylemekte serbesttir. Tabii söyle, ama o insanlara da o kalemleri teslim edenler der ki, 'kusura bakma kardeşim, bizim dükkanda sana yer yok'. Çünkü herkes vitrinine layık olanı koyar" diye konuştuğuna dikkat çekti.
 
İşte yanıt bekleyen sorular
 
- Geçen hafta ‘yapılanları not ediyoruz’ diyerek işaret ettiğiniz Akşam gazetesi yazarı Serdar Akinan’ın üç gün önce işine son verilmesinde sorumluluğunuz var mı?
 
- Benzeri biçimde Bekir Coşkun, Cüneyt Ülsever, Emin Çölaşan’ın eski gazetelerinden ayrılmasında; Ayşenur Arslan ve Can Dündar’ın TV’lerdeki programlarının kaldırılmasında bir dahliniz var mı?
 
- Sürekli gazetecileri, yazarları, muhabirleri medya patronlarına şikayet etmeniz, “İleri demokrasi” yaşattığınız 21. Yüzyıl Türkiyesi’ne uygun mudur?
 
- Demokratik ülkelerde başbakanların bu tür konuşmalar yapması normal midir?
 
- İşten çıkarılan gazetecilerin rızıklarının kesilmesi, ailelerine bakamayacak hale gelmeleri sizi rahatsız etmiyor mu? (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com