Başbakan'ın o sorusuna Hürriyet yazarından cevap geldi!

Başbakan'ın o sorusuna Hürriyet yazarından cevap geldi!
Erdoğan Yıldız Teknik Üniversitesi açılışında "Hans'tan, Helga'dan geri kalır ne yanımız var" diye sormuştu. Hürriyet yazarı Nilgün Tekfidan Gümüş'den cevap geldi..

Söz konusu iki ülke insanlarının eksiklerini, fazlalarını karşılaştırmaya gelince işin içine rakamlar giriyor.

Hürriyet yazarı Gümüş "Hans, Helga ve farkımız" başlıklı yazısında önce nüfus rakamlarını veriyor. İki ülkenin nüfusu pek yakın.
"CIA’nin dünya dosyasına göre Almanya 81.3 milyon nüfusuyla en kalabalık 16’ncı ülke. Onu kim izliyor dersiniz. 79.7 milyon nüfusuyla Türkiye."
Nüfusun ardınan bir rakam daha geliyor. Bu biraz ezici, yazının devamını okuma hevesinizi kırmasın.
"Kişi başına düşen gayri safi milli hâsıla Almanya’da 38.400 dolar, Türkiye’de ise yaklaşık 15 bin dolar seviyesinde."

Sonraki rakamlar çok değerli, ortalama yaşam süreleri. Orda da pek gerideyiz.
"Helga daha doğuştan Zeynep’ten avantajlı başlıyor hayata. Alman kızı için biçilen ortalama ömür beklentisi 82.5, Türk kızı için ise 74.8. Bugün doğan vatandaş Hans, yaklaşık 77.9 yıl yaşayacak, Mehmet ise 70.8 yıl."

Ancak gerçekten ezici farkı başka bir alanda görüyoruz. İfade, basın özgürlüğü! İçler acısı...
"Düşünce, ifade, basın özgürlüğü ve kültürel haklarda da fark atıyor Goethe’nin memleketi. Almanya’da hapiste tek bir gazeteci yok mesela. Freedom House basın özgürlüğü endeksine göre Türkiye, kısmen özgür ülkeler hanesinde, 117’nci sıradayken Almanya aynı listenin özgür ülkeler kategorisinde 16’ncı sırada."

Gümüş'ün yazısında daha birçok kıyaslama var. Türkiye'nin avantaj sağladığı sadece genç nüfusu gibi gözüküyor. Eğitim durumu, işsizlik ve Türkiye'nin de yaşlanmakta olan ülkeler arasına dahil olduğunu gözönünde bulundurursak; bu avantajın durumu da tartışmaya gayet açık bir hal alıyor.

Nilgün Tekfidan Gümüş'ün Başbakan'ın sorusuna cevap niteliğindeki bugünkü yazısının tamamını aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz. (KKE)
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21646587.asp

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com