"Başbakan'ın RTÜK'teki AKP'li üyelere sözü geçmedi mi?"

"Başbakan'ın RTÜK'teki AKP'li üyelere sözü geçmedi mi?"
Başbakan Erdoğan iç ve dış birçok sorun varken ortaya Muhteşem Yüzyıl tartışmasını attı. Erdoğan’ın üyelerinin RTÜK’te ağırlık göstermesine ve vatandaşın yoğun şikâyetlerine rağmen Muhteşem Yüzyıl en az ceza alan dizi olarak dikkat çekiyor. Bu da akıllara

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eleştirisi üzerine tekrar gündeme gelen Muhteşem Yüzyıl dizisi, kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Toplumda, diziye olan tepkiler çok fazla olunca gözler bir kez daha Radyo ve Televizyon Üst Kurumu'na çevrildi. RTÜK'ün MHP'li Üyesi Esat Çıplak, en fazla şikâyet edilen dizinin Muhteşem Yüzyıl olduğunu buna karşın en az cezanın bu diziye verildiğini söyledi. Çıplak buna gerekçe olarak, RTÜK'ün AKP'li üyelerini ileri sürerek “Hükümet'in seçmiş olduğu RTÜK üyeleri Muhteşem Yüzyıl dizisi hakkında Başbakan gibi düşünmüyorlar. Dizinin tarihi şahsiyetlerini, kurgu olarak görüyorlar. Kurguda değişiklik olabilir diyorlar” dedi.
 
ERDOĞAN’IN ÜYELERİ FARKLI DÜŞÜNÜYOR

Çıplak, “Sayın Başbakan'ın diziler hakkında şikâyetleri var; ancak Erdoğan'ın buraya seçtiği üyeler bu konuyu kurgu olarak nitelendiriyorlar” dedi. Çıplak, RTÜK üyelerinin tutumunu eleştirerek, “Başbakan Erdoğan'ın seçmiş olduğu RTÜK üyeleri Muhteşem Yüzyıl dizisi hakkında Başbakan gibi düşünmüyorlar. Dizinin tarihi şahsiyetlerini kurgu olarak görüyorlar. Kurguda değişiklik olabilir diyorlar. Ben öyle düşünmüyorum. Tarihi şahsiyetlerin isimlerini kullandığın an o kurgu olmaktan çıkmıştır. Tarihi belgeleri kurguladığın zaman belgelere uygun yapman gerekir diziyi” şeklinde konuştu.

"YAYINDAN KALDIRMA HAKKIMIZ YOK"

Öte yandan, televizyon programlarıyla ilgili çok fazla şikayet olduğunu belirten Esat Çıplak, toplumda arasında yanlış bir algı olduğunu söyledi. Çıplak, “Dizilerin yayına konulması hakkında bizim izin verme durumumuz yok. Vatandaşlar da ‘işte buna RTÜK izin veriyor' gibi bir yanlış algı var. RTÜK'ün televizyonlardaki hiçbir programın yayınına izin verip-vermeme gibi bir durumu söz konusu değil. Böyle bir hakkımız yok. Biz sadece ekrana gelen yayınlar hakkında şikayet olursa onları değerlendiriyoruz. Öncesinde bir denetim yok” ifadelerini kullandı.

MUHTEŞEM YÜZYIL'A ÇOK ŞİKAYET, AZ CEZA

Kendilerine gelen şikayetleri en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını söyleyen RTÜK üyesi Esat Çıplak, “Biz şikayetleri en iyi şekilde değerlendirip, vazifemiz çerçevesinde olması gerekeni yapıyoruz” dedi. Çıplak, “Cezalar etkili oluyor mu?” sorusuna şu cevabı verdi: “Cezalar yeterli değil maalesef. Bugüne kadar Türkiye'de en fazla şikayet edilen dizi Muhteşem Yüzyıl dizisidir; ama en az cezayı da bu dizi almıştır. Dizileri genel konsept altında, yani bir bölümde yapılan hataya değil, dizinin kendisine de ceza verilebilmesi lazım. Cezalarında yetersiz olması yapımcılar için caydırıcı olmuyor.” (KKE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com