Başbakan’ın söylediği gibi değilmiş…

Başbakan’ın söylediği gibi değilmiş…
Başbakan'ın övdüğü Men-i Müskirat Kanunu Meclis'te böyle kabul edildi..
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Dünya Sağlık Örgütü işbirliğinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Global Alkol Politikaları Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada 1920'de Meclis’te kabul edilen Men-i Müskirat kanunundan bahsetti.
 
Erdoğan, konuşmasında “Meclis’imizin tarihine, çıkan kanunlara baktığımızda çok ilginç bir kanun var. Bu, Men-i Müskirat adını verdiğimiz ve Meclis’imizin ta kuruluşunda Men-i Müskirat adını taşıyan ve alkollü içkileri men eden, sarhoşluk verici içkileri yasaklayan bir kanunu çıkarmaktır. Milli mücadelemizin zaferle sonuçlanmasını sağlayan, cumhuriyetimizin kuruluşuna öncülük eden, o gazi Meclis’imizin, bir Cuma günü dualarla açılan o yüce meclisimizin çıkardığı ilk 5 kanundan biri Men-i Müskirat Kanunu’ydu. Bunu özellikle ülkemdeki değişik çevrelere atfen de söylüyorum; çünkü bunun üzerinde onların da çok daha dikkatle durmaları lazım. TBMM’nin toplanmasından 5, bir yürütme organı oluşturmasından 3 gün sonra 28 Nisan 1920 tarihinde Trabzon Mebusu merhum Ali Şükrü Bey ülkede içki üretimi ve tüketiminin yasaklanmasına ilişkin bir kanun teklifi vermişti. Tek parti iktidarı döneminde alkol teşviki o kadar abartılı bir propagandaya dönüştürülmüştür ki, lokantalara afişler asılmış, alkolün ne kadar faydalı olduğu anlatılmıştır. O dönemde alkollü içkilere adeta halis gıda süsü verilmek istenmiştir. Dahası alkollü bir içki olan bira cumhuriyetin ilk yıllarında yayınlanan bazı kitaplarda malesef milli bir halk içkisi olarak takdim edilmiştir. Halbuki bizim milli içkimiz ayrandır. O kadar ki bazı aileler sağlığa faydalı diye lanse edilen birayı besleyici olduğu gerekçesiyle ilkokul çağındaki çocuklarına evlatlarına içirmeye başlamışlardır.” dedi.
Ali Şükrü Bey’in teklifinin son derece ehemmiyetli bir teklif olarak görülmduğunu, ilgili mercilere havale edildiğini söyleyen Erdoğan, 6 maddeden ibaret olan içki yasağı teklifinin Meclis’e sunulduktan sonra kanunlaşmış olduğunu belirtti. Ancak Erdoğan’ın konuşmasında bu kanunun yasalaşma süreci ve öncesi hakkında herhangi bir bilgi olmadığı gibi, bu kanunun herkes tarafından alkışlarla karşılandığı gibi bir izlenim bıraktı.
 
Bu kanunun uzun süre yürürlükte kalamadığını söyleyen Erdoğan, yine tek parti iktidarını suçlayarak “dayatmacı çağdaşlaşma zihniyeti yüzünden söz konusu kanun tamamen yürürlükten kaldırıldı” diye konuştu.
 
Taraf Gazetesi yazarı Ayşe Hür’ün 2 Ocak 2011 tarihinde kaleme aldığı yazıda söz konusu Men-i Müskirat Kanunu’nun Meclis’ten nasıl geçtiği detaylarıyla belirtiliyor.
İşte Ayşe Hür’ün yazısı ve Men-i Müskirat Kanunu’nun perde arkası:
 
Birinci Dünya Savaşı’nda ve onu izleyen sıkıntılı yıllarda, “düşmanların, topla tüfekle yenemeyeceğini anladığı Türk milletini, içki ve uyuşturucu maddelerle çökertmeyi hedeflediğini” düşünen bir grup Osmanlı-Türk aydını 5 Mart 1920 günü, Cuma namazından sonra İstanbul Matbuat Cemiyeti’nde biraraya gelerek Hilal-i Ahdar (‘hilal’ ay, ‘ahdar’ yeşil demekti) adlı bir grup kurmuşlardı. Hilal-i Ahdar mensuplarının ilk eylemi, Ankara’da açılan Büyük Millet Meclisi’nin 13 Eylül 1920 günlü toplantısında grubun kurucularından Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey’in hazırladığı Men-i Müskirat Kanunu (İçkiyi Yasaklama Kanunu) teklifini vermek oldu.
 
BİR OY İKİ OY SAYILDI!
 
1923 yılında Mustafa Kemal Paşa’nın Muhafız Alayı Kumandanı Topal Osman tarafından öldürülecek olan Ali Şükrü Bey, kanunu gerekçelendirirken içkinin dinimizce haram olmasıyla başlamış, içkinin yarattığı belaları saymış, ABD’deki içki yasağını överek bitirmişti. Gelir kaybı gerekçesiyle yasaklamaya karşı çıkanları da “Bir milyon lira kaybetmek mi yoksa Rum ve Ermenilerin cebine içki satışından 120 milyon lira girmesi mi tercih edilir?” diyerek ikna etmişti. Hızını alamayıp afyonu da yasaklamaya kalkan Ali Şükrü Bey’i, Burdur Milletvekili İsmail Suphi Bey, Anadolu’da binlerce insanın ekmeğini haşhaştan çıkardığını hatırlatarak engelleyebilmişti. Altı gün, yedi celse süren ateşli tartışmalardan sonra 14 Eylül 1920’de yapılan oylamada 71 oy lehte, 71 oy aleyhte çıkınca, celseyi yöneten Vehbi Bey’in oyu iki oy sayılarak sorun çözülmüştü.
 
MEMLEKETİN ZARARINA İŞLERLE UĞRAŞIYORSUN
 
Sekiz maddelik kanunla her türlü içkinin üretimi, satışı ve kullanılması yasaklanıyor, kanuna aykırı hareket edenlerden ‘müskiratın beher okkası için’ 50 lira para cezası alınması öngörülüyordu. Açıkça içki içenler veya gizlice içki içip sarhoşluğu görülenlere de şeriatın öngördüğü ‘had ceza’ olan 80 değnek veya 50 liradan 250 liraya kadar para cezası veya üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilecekti. Bu yasaya uymayan devlet memurlarına temyiz ve itiraz olmamak kaydıyla memuriyetten çıkarılma cezası veriliyordu. Mevcut içkilerin imhası için iki ay süre tanınmıştı.
İyi bir içici olduğu bilinen Mustafa Kemal, oylama sırasında Meclis’te hazır bulunmamıştı. Hatta Ali Fuat (Cebesoy) Paşa’nın anılarına bakılırsa ülkenin içinde bulunduğu kritik ortamda içki yasağı gibi meselelerle uğraştığı için Ali Şükrü Bey’e çok kızmış, “Memleketin zararına işlerle uğraşıyorsunuz” diye bağırmıştı.
 
YASAKTAN SONRA İÇKİYA RAĞBET 100 KAT ARTTI
 
İçki satışından elde edilen gelirlere en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde içkiye yasak konulmasından sonra olanları Hüseyin Rahmi Gürpınar şöyle yle anlatır: “Hükümet bu yasağı koymakla içki içmeyi engellemek şöyle dursun, herkesi içmek için kışkırttı. İsteği arttırdı. Bu yasaktan sonra içkiye rağbet yüz kat arttı. En pis, zararlı rakılar üç, dört yüze satıldı. Bütün meyhanelerde küp dibi tortularına kadar bayat sermayeler sürüldü. Hiç kullanmayanlara bile iştah geldi. Her yerde yeniden imbikler ısmarlandı. Açık olmayan bir yasaklama… Hükümet, kapalı gişe, açık gişe, dam altında, damsız yerde içenlerle, kendini bilecek, bilmeyecek kadar sarhoş olanlar, bir okka fazla-eksik gibi ayarsız, ölçüsüz, tartılı-tartısız uygulanması olanaksız muammalarla oynarken sokaklar sarhoş naralarıyla inliyor. Zabıta her gün birbirini vuran, öldüren en korkunç olayları kaydediyordu…”(MUK)
 
sozcu.com.tr
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com