Başbakan'ın yeni uçağı geldi

Başbakan'ın yeni uçağı geldi
Başbakan Erdoğan'ın yeni Golfstream 550 tipli uçağı bugün İstanbul'a geldi. Azami menzili 15 bin 545 metre olan uçakla Başbakan, ABD'ye yakıt ikmali yapmadan gidebilecek.

ABD'deki Savannah Georgia'daki üretim tesislerinde testten geçirilen uçak, bugün saat 08:50'de Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Uçak, burada hangara çekildi. Tescili 'TC DAP' olan uçak, sertifikasyon işleri tamamlandıktan sonra Ankara'ya gönderilecek. 18 koltuklu uçak, 12 bin 501 kilometreyle dünyanın en uzun menzilli jeti olarak kabul ediliyor. Arka bölümü toplantı salonu haline getirilebiliyor. Uçakta ayrıca, EVS olarak adlandırılan yükseltilmiş görüş sistemi, kızılötesi kamera görüntülerini kokpitteki ekrana yansıtılacak. Böylece pilotlar gece veya sis, pus gibi görüşün düşük olduğu şartlarda sorunsuz yaklaşıp inebilecek. ABD'den, 'iç donanımı ve boyası ile hazır halde' İstanbul'a getirilecek uçağa, burada herhangi bir işlem yapılmayacak. THY Teknik teknisyenleri de ABD'deki eğitimlerini tamamlayarak daha önce İstanbul'a dönmüştü.

Tescili TC-DAP (Doğu Anadolu Projesi) olacağı belirtilen Başbakanlık uçağının, dizayn edilecek ekstra sistemlerle maliyetinin 60 milyon doları bulduğu öğrenildi. G550, 12 bin 501 kilometre menzili ile dünyanın en uzun menzilli iş jeti. Yolcu kapasitesi Başbakanlık'ın isteğine göre 18 koltuklu olarak planlanan uçak, İstanbul'dan yakıt ikmali yapmadan batıda Los Angeles, doğuda Avustralya'nın Darwin şehrine uçabiliyor. Arka bölümü toplantı salonu haline getirilebilen uçakta, uzun uçuşlarda koltuklar 180 derece yatırılabiliyor. Uçakta ayrıca, EVS olarak adlandırılan yükseltilmiş görüş sistemi, kızılötesi kamera görüntülerini kokpitteki ekrana yansıtıyor. Böylece pilotlar gece veya sis, pus gibi görüşün düşük olduğu şartlarda sorunsuz yaklaşıp inebiliyor. Pilotlar, uçuş verilerini HUD olarak adlandırılan baş üstü ekranından takip edebiliyor. Benzer sistem, F-16 gibi savaş uçaklarında da bulunuyor. Kabindeki telsiz, telefon gibi haberleşme sistemleri istenildiğinde kriptolu olarak kullanılabiliyor.

Seyir yüksekliği: 15 bin 545 metre,

Maksimum kalkış ağırlığı: 41 bin 277 kg,

Yolcu kapasitesi: 14-18 arasında,

Gövde uzunluğu: 29,4 metre,

Yükseklik: 7,9 metre,

Kanat açıklığı: 28,5 metre,

Kabin uzunluğu: 15,3 metre,

Kabin yüksekliği: 1,88 metre,

Kabin eni: 2,24 metre

İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com