Başbakanlık Binası Alev Alev

Başbakanlık Binası Alev Alev
Aralarında başbakanlık binasının da olduğu pek çok kamu binası ateşe verildi.

Libya'da geçtiğimiz Çarşamba günü başlayan ayaklanma tüm ülkeye yayılıyor. Ülkenin ikinci büyük kenti olan ve isyanın merkezi konumundaki Bingazi'de isyancıların kontrolü ele geçirdikleri iddia ediliyor.

İsyan, Bingazi'den sonra başkent Trablus'a da sıçradı. Reuters haber ajansı başbakanlık binasının ve pek çok kamu binasının ateşe verildiğini duyurdu. Görgü tanıkları belediye binasının da yandığını, itfaiyenin yangını söndürmeye çalıştığını belritti.

AFP haberr ajansı da kentte bulunan televizyon ve radyo binalarının yağmalandığını duyurdu.

'YEŞİL MEYDAN SAVAŞ ALANI GİBİ'

Haber ajansları başkentte isyancılar ile hükümet yanlıları arasında çatışmalar yaşandığını bildiriyor. Çatışmalar özellikle kentin merkezi konumundaki Yeşil Meydan çevresinde yoğunlaşıyor. Güvenlik güçlerinin ve keskin nişancıların halka ateş açtığı da iddia ediliyor.

BİLANÇO AĞIR

6 gündür süren çatışmalarda, Libya insan hakları örgütlerine göre can kaybı sayısı 290'ı buldu.

Göstericilere karşı ağır silahlarla karşılık verilmesi ve katliamların yaşanmasının ardından aşiretler de yönetimden desteğini çekmeye başladı.

BP ÇALIŞANLARINI TAHLİYE EDİYOR

İngiliz petrol şirketi BP, Libya'daki çalışanların tahliye edileceğini açıkladı. Şirket adına yapılan açıklamada 140 çalışanın tahliyesinin önümüzdeki birkaç gün içinde başlayacağı kaydedildi.

KADDAFİ GİTTİ İDDİASI

Öte yandan 42 yıldır iktidarda olan Kaddafi'nin dün gece gizlice Libya'dan kaçtığı da gelen iddialar arasında. Ancak bu iddia, Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi tarafından yalanlandı. Seyfülislam Kaddafi, ordunun da tam desteğini alan babasının Libya'da olduğunu söyledi.

'İÇ SAVAŞIN EŞİĞİNDEYİZ'

Seyfülislam Kaddafi ayrıca, ülkesinin dış güçlerin komplosunun hedefi olduğunu ve içsavaşın eşiğine geldiğini söyledi.

Seyfülislam Kaddafi, televizyondan yayınlanan konuşmasında, aralarında Bingazi'nin de bulunduğu kentlerde şiddetli çatışmalar meydana geldiğini ve isyancıların askerlerden silah ele geçirdiklerini belirterek, çatışmaları ülkenin birliğini yoketmek ve İslamcı bir cumhuriyet kurmak isteyen unsurların kışkırttığını savundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com