Başbakanlık Boşanmaları Araştırdı

Başbakanlık Boşanmaları Araştırdı
Erkek şiddet uyguluyor, kadın bağırıyor, tek çocuklular daha kolay boşanıyor.

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Müdürlüğü'nün yaptığı araştırmada çıkan en ilginç sonuç, görücü usulü ile evlenenlerin boşanmaya pek de sıcak bakmadığı yönünde...

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, boşanma nedenlerini araştırdı. Araştırmada Türk halkının yüzde 78'i evlilik törenlerinde resmi nikâhın yanında dini nikâh kıydırıyor. Araştırmadaki, “Eşinizle resmi boşanma olmadan önce, dini ritüellere göre boşandınız mı?” sorusuna verilen cevaplar değerlendirildiğinde ise dini nikâh yapan 940 kişinin arasında, resmi boşanma olmadan önce dini ritüellere göre boşanmayı gerçekleştirenlerin oranı, yüzde 24 olarak tespit edildi. 12 ilde 2000 yılı sonrası boşanan 657'si kadın, 543'ü erkek toplam bin 200 kişi üzerinde yapılan araştırmadan çıkan diğer sonuçlar şöyle:

EĞİTİME GÖRE BOŞANMA
Boşanma oranı yüzde 40 civarında lise ve dengi düzeyinde gerçekleşirken, üniversite düzeyindeki boşanmalar daha düşük çıktı. Boşananların yüzde 19.3'ü ilkokul, yüzde 16.8'i ise üniversite mezunu.

Boşananların yüzde 90'ı kentlerde yaşıyor. Evliliklerin çoğu, ilk 5 yıl içerisinde bitiyor. Boşanların çoğu, 2-5 yıl arasında evli kalıyor.

Boşananların evlenme biçimlerinde en yüksek oran, tanıştırılma ve bir süre flört etmiş olanlarda. Yüzde 36.7'si, “Tanıştırıldık ve flört ederek evlendik” derken, yüzde 20.5'i, “Görücü usulü evlendik” dedi.

AİLE İÇİ ŞİDDETİN ROLÜ
Boşanmış kadınlar yüksek oranda, eşlerinden şiddet gördüklerini belirtirken, erkekler de eşinin sesinin yükselttiğini mazeret gösteriyor. Kadınların yüzde 16'sı, dövülerek susturulduklarını söylüyor.

Boşanan çiftlerin yüzde 62.7'sinin çocuğu var. Boşananların yüzde 49.5'i tek çocuklu, yüzde 8.2'si ise 3 ve daha fazla çocuklu. Boşanmayı engelleyen en önemli faktör ise yüzde 57 ile “çocuk.”

Boşandıktan sonra evlenmeyen kadınların oranı yüzde 91, erkeklerin ise yüzde 84 çıktı. Kadınların yüzde 57.6'sı yeniden evlenmeye olumsuz yaklaşıyor, erkeklerin ise yüzde 64'ü tekrar evliliğe sıcak bakıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com