Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Aycı (2):

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Aycı (2):
"Volkswagen firması ile Türkiye görüşmelerini bitirmiş değil. Bizim Volkswagen ile kamuoyuna açmadığımız, çok önemli çalışmalarımız var. Er ya da geç Volkswagen gibi firmanın Türkiye ile ilgili yatırım yapmak yönünde bir karar alacağını düşünüyorum"

İSTANBUL (AA) - Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, "Volkswagen firması ile Türkiye görüşmelerini bitirmiş değil. Bizim Volkswagen ile kamuoyuna açmadığımız, çok önemli çalışmalarımız var. Er ya da geç Volkswagen gibi firmanın Türkiye ile ilgili yatırım yapmak yönünde bir karar alacağını  düşünüyorum" dedi.

Türkiye'nin 2013 yılında çektiği doğrudan yatırım miktarını ve 2014 yılına ilişkin beklentilerini paylaşan Aycı, Türkiye'ye 2014 yılında da en az 2013 yılındaki kadar doğrudan yatırım olacağını ifade etti.

Aycı, beklentisinin doğrudan yatırımlarda bir düşüşün değil tam tersi seçim sonrası istikrarın devam ettiği takdirde Türkiye'deki doğrudan yatırım seyrinde bir miktar artışın olabileceğini kaydetti.

Bu yılın nisan ve mayıs aylarının kendileri için çok kritik olduğunu belirten Aycı, "Sadece seçim kritik değil. Seçim sonrası vereceğimiz mesajlar da çok kritik. Türkiye çok kritik mart, nisan ve mayıs aylarından geçerek daha olumlu bir seyir halinde yatırımlar almaya devam edecektir" dedi. 

Kimse Türkiye ile ilgili pozisyonunu değiştirmediğini ve yatırımcılarını olumlu pozisyonunu koruduğuna dikkati çeken Aycı, yabancı yatırımcının mevcut iktidarın yüksek oyla devamını düşündüğünü kaydetti.

Aycı, yatırımcıların seçim ortamı ile yükselen tansiyonun bir miktar düşmesini beklediklerini aktaran Aycı, yatırımcının Türkiye'nin yapısal reformlarla ile ilgili gündemine geri dönmesini istediklerini kaydetti.

"Yatırımlarda bir frene basma durumu oldu mu?" şeklindeki soruya, Aycı, "Tam tersi. Aralık ayında doğrudan yatırım 2012 yılının aynı ayına göre yüzde 89 arttı. 2,5 milyar dolara çıktı.  Hadi o sene sonu diyelim. Beklenen projeler sene sonuna sıkıştı diyebiliriz. Ama ocak ayına yüzde 51 artış ile başladık. Türkiye'ye 1,2 milyar dolar yatırım girdisi oldu. Aralık'ta bu olaylar yaşandıktan sonra ocak ayındaki 1,2 milyar dolarlık doğrudan yatırım girişi Türkiye ile ilgili iyi cevaplardan biri olduğunu düşünüyorum" cevabını verdi.

Doğrudan yabancı yatırımcıların pozisyonunu güçlü bir şekilde koruduklarına dikkati çeken Aycı, "Ama bu böyle diye rehavete kapılmamız lazım. Biz çalışmalarımıza daha sıkı devam ediyoruz" dedi. 

 

- "Twitter da Türkiye'de bir şirket yapılanmasına gitmeli"

 

Twitter'ın da Türkiye'de bir şirket yapılanmasına gitmesi gerektiğini dile getiren Aycı, "Yatırımcı da bazı şeylerin farkında. Bunun uluslararası standartların, üzerinde konsensüs sağlanmış, ülkeden ülkeye değişen bir yapı gösterdiğinin farkında. Türkiye bu alanda henüz kurumsallaşmasını tamamlamış bir ülke sınıfında. Burada kurumsallaşmayı tamamladığımız alanda, bence bu tip çekişmelerde, tartışmada gider" dedi.

"Yatırımcılar bunun bir an önce hukukunu, kurumsallaşmasını tamamlayıp ülke olarak pozisyonunuzu belirleyin ve Türkiye'de bu konuda net olsun" dediklerini belirten Aycı, yatırımcının Türkiye'nin bu alandaki tavrını bilmek istediğini ve bakış açısını bu olduğunu kaydetti. 

Aycı, sözlerine şöyle devam etti:

"Yatırım ajansı olarak bizim eksikliğimizi söyleyeyim. Bizimde Twitter'a, Facebook'a gidip Türkiye'de ofis açmaları için, pozisyon almaları lazım. Onlara bir an önce gidip, lütfen Türkiye'de ofis açın, biz Türkiye'de muhatap arıyoruz, demeliyiz. Yatırımcılarda seçim ortamında böyle bir kararın çıkmasını seçime bağlıyorlar. Böyle bir bakış açıları var. Herhalde seçim ortamının getirdiği geçici bir durumdur. Türkiye bu konuda yerini ve pozisyonunu belirleyecektir diye düşünüyorlar. 17 Aralık süreci ile ilgili yaşanan sürecin Türkiye'nin lehine bir durum olduğunu söyleyemeyiz. Türkiye'nin itibarı ile ilgili bir durum olduğu açıktır. 

Türkiye'nin sorununun 17 Aralık'tan daha derinlerde bir yerde olduğunu düşünüyorum. Bu da vatandaş İlker Aycı olarak yorumum. Türkiye ile kimin sorunu varsa onun sorununun daha derinlerde bir yerde olduğunu düşünüyorum. O sorunların çözümünde de Tayyip Erdoğan'sız bir siyaset dizaynı ile bunlardan kurtulacaklarına inanmış bir kesimin propaganda ve kampanya yaptığını düşünüyorum. Ülkeyi 10-11 yılda buraya taşıyan bir siyasi liderin, böyle sorgulanmasını veya bu tarafa itilmesini de kendi vicdanımda hiç bir yere sığdıramıyorum."

 

- "Volkswagen firmasıyla Türkiye görüşmelerini bitirmiş değil"

 

Volkswagen'in yatırımının Polonya'ya kayması ile ilgili değerlendirmede bulunan Aycı şunları kaydetti:

"Volkswagen firması ile Türkiye görüşmelerini bitirmiş değil. Volkswagen, Türkiye'de algı olarak değeri çok yüksek bir marka. Türkiye'de çok önemli bir kuruluş bunun distribütörlüğünü yapıyor. Bizim için de çok önemli şirkettir. Bizim Volkswagen ile kamuoyuna açmadığımız, çok önemli çalışmalarımız var. Birlikte, önemli fizibilite çalışmaları yaptık. Ama bizim Volkswagen ile olan çalışmalarımız ve Volkswagen'e ilgimiz hiç bir zaman bitmeyecek. Kaçan sadece bir projedir. Derler ya; 'Bir çeyreği kaybettiniz, maçı da daha kaybetmediniz.' Bu Volkswagen'in bir projesiydi. Crafter'ı üretmek ile ilgili Türkiye'yi, Türkiye ile birlikte Polonya'yı değerlendirdiler. Polonya ile birlikte iki ülkeyi daha değerlendirdiler."

"Crafter olmaz ise başka bir şey olabilir mi? sorusuna Aycı, "Her zaman. Bunu Volkswagen kendi ağzından da ifade ediyor. Ama detaylarını söyleyemem. Volkswagen ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Er ya da geç Volkswagen gibi firmanın Türkiye ile ilgili yatırım yapmak yönünde bir karar alacağını düşünüyorum" şeklinde cevap verdi.

Aycı, Körfez'den şu anda İslami bankacılık yapmak için Türkiye'ye gelmek isteyenler mevcut olduğunu belirterek, ayrıca Avrupa'dan, Uzakdoğu'dan veya ABD'den başka bankaların Türkiye'de ya satın alacak banka aradıklarını ya da yeni lisans görüşmeleri yürüttüklerini söyledi.

"Çin ve Malezya'dan bir bankacılık girişi görülür mü?" sorusunu Aycı, "Ben onlardan önce bir başka bankanın onlardan önde olduğunu söylüyorum. Onlardan öncelikli, onlardan daha ilerlermiş de olan var" şeklinde yanıtladı.

Türkiye'nin çektiği yatırımlarda ilk üçte enerjinin olduğunu belirten Aycı, ilk üç-dört yatırımlar arasında enerji görülmüyorsa yatırımın portföy kalitesinde sorun olacağını söyledi.

Aycı, Türkiye'nin yatırım çekme portföyünü kalitesinin giderek arttığını sadece miktar olarak çalışmadıklarını, yatırım portföy kalitesini de önemsediklerini ifade etti.

 

- "Japonlar bizden Ankara'da golf sahası istiyor"

 

 Japonların kendilerinden Ankara'da golf sahası istediğini, sürekli Japon yatırımcılarla toplantının konusunu bu olduğunu aktaran Aycı, "Ankara'ya ne zaman golf sahası kuracaksınız? Yöneticilerimiz sürekli golf sahası istiyor. Ankara'da şu anda yapılıyor. Japon istiyor. Ben her hafta golf oynanırım diyor" dedi.

(Son)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com