Başbakanlık'a Komando Dersi

Başbakanlık'a Komando Dersi
ABD Savunma Bakanlığı'nda üst görevlerde bulunan Bob Stone, Başbakanlık bürokratlarına seminer verdi...

ABD'de Devletin Yeniden Yapılandırılması Projesi'nin liderliğini yürüten ve Pentagon'da da uzun süre görev yapan Bob Stone, Başbakanlık bürokratlarına seminer verdi. Seminerde ABD Deniz Kuvvetleri Komando Okulu'ndaki günlerini anlatan, Irak'taki Ebu Gureyb hapishanesinden bir askeri örnek veren Stone, bürokratlara liderlik tavsiyelerinde bulundu.
Başbakanlık Etik Kurulu'nun daveti üzerine Başbakanlık bürokratlarına seminer veren Bob Stone, günlük ve kamusal hayatta ortaya çıkan bazı zorluklara rağmen kişilerin etik davranmasının gerekliliği; bunun vicdani bir yükümlülük olduğunu vurguladı. Stone'un bürokratlara tavsiyeleri şöyle:

KOMANDO TAKTİKLERİ : ABD Deniz Kuvvetleri Komando Okulu'nun temel öğretileri şöyledir: Sizler burada hizmet almak için değil, hizmet vermek için varsınız. Emretmek bir ayrıcalıktır. Bu ayrıcalıkları abartmayın, önemli bir şeymiş gibi göstermeyin. Üniformanız değil, güvenilir olmanız önemlidir.

HATA YAPMAKTAN KORKMA: Hata yapmadan başarıya ulaşılmaz ve hata yapan her çalışan etik değerlere zarar vermez. Hata yaparım korkusuyla iş alanında çekingen davranan yönetici veya çalışan, işyerinde daha az inandırıcı ve güvenilir olur.

FANATİK OL:
Makul olmayın. Düşüncelerinizde fanatik olun. Gerekirse mantık dışı fikirler sergileyin. Kabul etmediğiniz ya da istemediğiniz davranışları çalışma arkadaşlarınıza ya da yöneticinize söyleyin.

'Annem ne derdi'
ANNE TESTİ UYGULA: Hayattaki en önemli şey vicdanının rahat olmasıdır. Kayırmacılık veya ayrımcılık yapmayın. Şüphe duyduğun ya da ikilemde kaldığın durumlarda, kendine şu testi uygula: “Bu davranışlarımı ya da düşüncelerimi anneme açıklayabilir miyim?”

EBU GUREYB ÖRNEĞİ : Bulunduğunuz ortamda bazen çoğunluğun davranışına uyarsınız. ABD ordusunda görev yapan uzman asker Jeremy Sivits'in Irak'ın Ebu Gureyb hapishanesinde hükümlülere yaptığı işkencelerden dolayı verdiği savunmasında “Ben sadece herkesle iyi geçinmek istiyordum. arkadaşlarımın kötü birisi olduğumu düşünmesini istemedim” demişti. Savurganlık ve dolandırıcılık yapanlarla, görevini suiistimal edenlerin peşine düşmekle bir saniye bile kaybetmeyin.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com