Başbakanlık'ta güvenlik toplantısı

Başbakanlık'ta güvenlik toplantısı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan güvenlik toplantısı başladı.

Başbakanlık Resmi Konut'ta yapılan toplantıya sivil kanattan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile asker kanattan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu katılıyor.

Toplantıda Suriye'nin Türk savaş uçağını düşürmesinin ardından yaşanan gelişmelerin masaya yatırılması bekleniyor. Olayın ardından Türkiye tarafından sert açıklamalar gelmiş, uçağın silahsız yalnız ve kimlik tanımlaması açık şekilde uçtuğu ve uluslararası hava sahasında düşürüldüğü Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanmıştı.

Suriye tarafı ise Türk uçağının kendi hava sahasına girdiğini, uçağın Türk uçağı olduğu bilinmeden düşürüldüğünü ileri sürmüştü.

Suriye'nin Türk uçağını düşürmesinin ardından Türkiye tarafında yoğun toplantı trafiği başlamıştı. Başbakan Erdoğan'ın yurtdışında olduğu için ilk zirve Başbakanvekili Bülent Arınç başkanlığında yapılmış, Erdoğan'ın Meksika'daki G-20 ve Brezilya'daki BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'ndan Türkiye'ye döndüğü gün ikinci zirve, askeri ve sivil kanadın katılımıyla toplanmıştı.

Gündemdeki Suriye gerginliği devam ederken dışişleri bir taraftan toplantılarla durum değerlendirmesi yapıp dış kamuoyunun desteğini kazanmak için yabancı ülkelerin yetkililerle yoğun şekilde görüşmüş, diğer taraftan Başbakan Erdoğan TBMM'de grubu bulunan partilerin liderleriyle bir araya gelerek bilgilendirme toplantıları düzenlemişti.

Perşembe günü yapılan MGK toplantısının ardından açıklanan bildiride de Türkiye'nin olayla ilgili uluslararası hukuktan doğan haklarını saklı tuttuğu belirtilerek kararlılık vurgusu yapılmış, KKTC ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki temel hak ve çıkarlarının korunmasına yönelik olarak önümüzdeki dönemde atılacak adımların ele alındığı ifade edilmişti. Bölgede gündeme gelen son gelişme ise Türkiye'nin Stinger füzelerini sınıra yerleştirip rampaları Suriye tarafına çevirmesi, Suriye'nin de Türkiye'nin sınır bölgesine askeri sevkiyat yapmasına misilleme olarak sınıra yakın bölgeye tank ve asker yığması oldu. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com