Başbakanlık'tan 'rüşvet' açıklaması

Başbakanlık'tan 'rüşvet' açıklaması
Başbakanlık, CNR Fuarcılık'ın tahliyesi davasında rüşvet verildiği iddialarının üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla gidildiğine ilişkin haber ve görüşlere ilişkin bir açıklama yaptı.

 Gazeteci Ertuğrul Özkök Hürriyet Gazetesi’ndeki köşeyazısında Başbakan’ın yakın arkadaşı Remzi Gür’in CNR Fuarcılık’ın sahibi Ceyda Erem’i aradığı ve Erem’in, "Remzi Bey, ‘Gözün aydın’ diye telefonu açtı. Ben de kendisine teşekkür ettim" sözlerini söylediği yolundaki haberi anımsattı.

 Özkök Ceyda Erem’in, "Böyle bir olaya seyirci kalmadığı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a olan şükranlarımı bildirdim. Gür de bana ‘Niye şaşırdın ki, Başbakan’ı tanımıyor musun? O böyle olaylarda babasının oğlu olsa görünün yaşına bakmaz’ dedi" sözlerini alıntıladı.

 Türk vatandaşlarının HSYK’daki son operasyondan sonra yargının başı olarak Başbakan’ı görmeye başladıkları sorusunu ortaya atan Özkök, Gazeteci Mehmet Barlas’ın ise kendisine özetle, "Ceyda Erem başına bu olaylar geldikten sonra bir dosya hazırlayıp Başbakan Erdoğan’a iletmiş. Söylediğine göre Erdoğan da bu dosyayı Başbakanlık Teftiş Kurulu’na göndermiş.
 
Onlar devreye girdikten sonra Emniyet de işe el koymuş ve bu rüşvet operasyonu başlamış" dediğini aktardı. Özkök demokratik bir hukuk devletinde bir işkadınının Başbakan’a davayla ilgili şükran belirtemeyeceğini vurgularken, Başbakan’ın aynı hassasiyeti haksız vergi uygulamaları gibi başka davalara gösterip göstermeyeceğini merak ettiğini yazdı.

 BAŞBAKANLIĞIN YANITI
 

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada ise "Hürriyet gazetesinin 27 Ekim tarihli sayısında Ertuğrul Özkök imzasıyla yayınlanan köşe yazısında, devam etmekte olan bir dava konu edilerek, üçüncü şahıslar arasında geçen konuşmalardan hareketle Başbakan Erdoğan’ın sürece bir şekilde müdahale ettiği imalarının yer aldığı" belirtildi.

 Başbakan Erdoğan’ın yazıda sözü edilen kişiden herhangi bir dosya almadığı gibi, Başbakanlık Teftiş Kuruluna ya da Emniyet Genel Müdürlüğüne de konuyla ilgili herhangi bir talimat vermediğini kaydeden Başbakanlık şöyle devam etti: "Sözkonusu yazıda dile getirildiği gibi Sayın Başbakan’ın devam etmekte olan davaya bir şekilde müdahil olduğu ve sürecin seyrini etkilediği şeklindeki ima ve iddialar tamamen hayal mahsulüdür.

 Anayasamız tarafından teminat altına alınmış olan yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığına inanan Sayın Başbakanın sürmekte olan bir davaya doğrudan ya da dolaylı bir müdahalesi hiçbir biçimde söz konusu değildir.

 Doğrulatılmayan iddialarla Sayın Başbakanımıza yargıya müdahalede bulunduğuna ilişkin itham, yorum ve imalarda bulunulması son derece yakışıksızdır. Kamuoyunun bilgisine sunulur."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com