Başbuğ iddianamesi!

Başbuğ iddianamesi!
Avukatı: Yargıtay C.B.Savcılığı'nın kararı beklenmeliydi.

Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, müvekkilinin yargılanması konusunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, soruşturma dosyasının istenmesi başvurusunun İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin beklenmeden mahkemeye gönderildiğini açıkladı.

İnternet Andıcı soruşturması kapsamında tutuklanan Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Başbuğ’un avukatı Sezer, müvekkili hakkında hazırlanan iddianamenin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulmasını yazılı açıklama ile değerlendirdi. Sezer, bir kimseye aynı zamanda, hem Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komutanı, hem de ‘Silahlı Terör Örgütü’nün yöneticisi demenin, her şeyden önce Türk Silahlı Kuvvetlerine ve onun komutanına yöneltilebilecek en ağır suçlama olduğunu belirtti. 6 Ocak 2012 tarihinde müvekkilinin tutuklandığını, bir hafta sonra da Anayasa’nın 148. maddesi gereğince göreve ve tutuklama kararına itiraz edildiğini anımsatan Sezer, itirazların İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiğini. 20 Ocak 2012 tarihinde de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat edilerek, telafisi mümkün olmayacak zararlara meydan verilmemesi için Anayasa’nın 148. maddesi gereğince soruşturma dosyasının derhal istenmesinin talep ettiğini kaydetti.

En ağır suçlama

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazılı olarak bildirildiğini ve verilecek karara kadar beklenilmesinin talep edildiğini kaydeden Sezer, Başbuğ’un Anayasa Mahkemesi’nde yargılanması konusunda Yargıtay’a yapılan talebe ilişkin karar beklenilmeden, iddianamenin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiğini ifade etti. İddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesinin ardından kendilerine verileceğini belirten Sezer, “Anayasa’nın 117. maddesine göre Genelkurmay Başkanı, Silahlı Kuvvetlerin komutanı olup, savaşta Başkomutanlık görevlerini Cumhurbaşkanı namına yerine getirir. Bir kimseye aynı zamanda, hem Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komutanı, hem de Silahlı Terör Örgütü’nün yöneticisi demenin, her şeyden önce Türk Silahlı Kuvvetlerine ve onun komutanına yöneltilebilecek en ağır suçlama olduğu kanaatindeyiz” dedi.

"Siteler kapatılmış, güncellenmemiştir"

Savcılığın yönelttiği suçlamaların kişisel sınırda kaldığını iddia etmenin düşünülemeyeceğinin altını çizen Sezer, suçlamaların Başbuğ’un yalnızca Genelkurmay Başkanlığı görev süresini kapsadığını kaydetti. Sezer açıklamasında şu değerlendirmeye yer verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’ suçlamasının temel dayanağının 'İnternet üzerinden hükümet aleyhine propaganda yapılması' iddiası olduğu düşünülmektedir. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 29 Temmuz 2011 tarihinde kabul edilen iddianameye bakılır ise daha önceki yıllarda işletilmeye başlanmış internet sitelerinin ilgili kanuna şekil ve teknik açıdan uyumlu olmadıkları için 2009 yılının Şubat ayı içerisinde kapatılmış oldukları, iddianame eklerinde bulunan tespit raporlarında ise 30 Ağustos 2008 tarihinden kapatıldıkları tarihe kadar da bu sitelerde güncelleme yapılmadığı görülür. Dolayısıyla Şubat 2009’dan 30 Ağustos 2010 tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesi hariç işletmekte olduğu herhangi bir site bulunmamaktadır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com