Başbuğ'a Yüce Divan yolu açılıyor mu?

Başbuğ'a Yüce Divan yolu açılıyor mu?
Askeri Kanun değişikliğini içeren tasarı Meclis'e sevk edildi

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının görevleriyle ilgili suçlardan dolayı yargılama usullerini yeniden belirleyen Askerlik Kanunu ile bazı KHK’larda değişiklik yapan kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.Tasarıyla artık Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanları hakkında dava açmak için Başbakan izni gerekecek.

Tasarı, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının Yüce Divan’da yargılanmasına olanak sağlanıyor. Tasarıyla ayrıca Genelkurmay Başkanı'nın yanında Kara, Deniz ve Hava kuvvetleri komutanları hakkında soruşturma açılması da Başbakan'ın iznine bağlı olacak.  Ayrıca isimsiz, imzasız, takma adla yapıldığı anlaşılan ihbar ve şikayetler işleme konulmayacak. Tasarıyla askeri ceza kanunlarında bir dizi değişiklik yapıldı.  Kuvvet komutanlarının yaş hadleri ve emekliliğiyle ilgili yeni düzenlemeler var.

KRİTİK TASARI MECLİS'TE

Milli Savunma Bakanlığı'nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nca 13 Ocak 2014 tarihinde kararlaştırılan 'Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' TBMM'ye gönderildi.
Kanun Tasarısı'nın 61. Madddesi'nde 353 sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanununa 15 inci maddesinden sonra gelmek üzere 15/A maddesinin eklendiği ifade edildi.

Eklenecek olan maddede "Genelkurmay Başkam, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutam, görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan'da yargılanırlar. Bu suçlardan dolayı soruşturma açılmasına, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları hakkında Başbakan, Jandarma Genel Komutanı hakkında İçişleri Bakam karar verir" denildi.


Askerlik Kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair Kanun Tasarısı'nın 61. maddesi şöyle;  

"MADDE 61- 25/10/1963 tarihli ve 353 sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanununa 15 inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 15/A maddesi eklenmiştir." "MADDE 15/A- Genelkurmay Başkanı Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı, görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divanda yargılanırlar. Bu suçlardan dolayı soruşturma açılmasına, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları hakkında Başbakan, Jandarma Genel Komutanı hakkında İçişleri Bakanı karar verir." (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com