Başbuğ’dan iddianame yorumu

Başbuğ’dan iddianame yorumu
İnternet andıcı davasından tutuklu bulunan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, hakkında hazırlanan ve kabul edilen iddianeme ile ilgili ilk değerlendirmeyi yaptı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen iddianame için “Bu iddianameye göre gündüz Genelkurmay Başkanı şapkası taşıyormuşum, gece ise terör örgütü liderliği yapıyormuşum” değerlendirmesi yapan Başbuğ iddianameyi son derece komik ve tutarsız bulduğunu belirtti.

‘Komik ve tutarsız’

İnternet andıcından tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un, hakkında hazırlanan ve kabul edilen iddianamedeki suçlamaları son derece komik ve tutarsız bulduğu belirtildi.

“Cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve “Ergenekon terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan 15 yıldan 22.5 yıla kadar hapsi istenen İlker Başbuğ’un yakın çevresine, “Bu iddianameye göre gündüz Genelkurmay Başkanı şapkası taşıyormuşum, gece ise terör örgütü liderliği yapıyormuşum, öyle mi?” değerlendirmesi yaptığı öğrenildi.

Başbuğ, iddianamenin kabulünden sonra dün cezaevinde avukatı İlkay Sezer’le de uzun bir görüşme yaptı. Bu görüşmede Başbuğ ve avukatı, iddianamedeki suçlamalarla ilgili kapsamlı bir çalışma yaparak karşı görüşü hazırlamaya başladı.

Başbuğ’un avukatı Sezer, “İddianamenin tamamını okuduğunuzda inanılmaz şeyler var. Darbeye teşebbüsle ilgili bir ‘ara dönem komutanlıktan’ bahsediliyor. Ara komutanlıktan bahsediliyorsa, o zaman asıl komutan kim? Bu ve benzeri bir sürü şey var. Komutanın sağlığı ve morali çok iyi. Çalışmamız bittikten sonra gereken açıklamayı yapacağız” dedi.
(SRE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com