Başbuğ'dan mahkemeye sert tepki

Başbuğ'dan mahkemeye sert tepki
Mahkeme, Başbuğ'un avukatı Genelkurmay eski Başkanı Koşaner'in dinlenmesini talebini ve tahliye taleplerini reddetti. Taleplerin reddi üzerine Başbuğ'dan sert açıklama geldi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasının 276. celsesi başladı. Duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve Tuncay Özkan’ın da aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık hazır bulundu. Başbuğ’un avukatı Genelkurmay eski Başkanı Koşaner’in dinletilme talebini Mahkeme’nin reddetmesi üzerine Başbuğ sert açıklamalarda bulundu. Duruşma 11 Mart tarihine ertelendi.

MİLLETVEKİLLERİ İLE JANDARMALAR TARTIŞTI

Duruşmanın başlamasından önce salonda bulunan CHP milletvekilleri ile jandarma görevlileri arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Duruşma öncesinde avukatlar bölümüne oturmak isteyen CHP Milletvekili Umut Oran ile jandarma görevlileri tartıştı. Oran, uzun uğraşlar sonucunda avukatlar bölümüne oturdu. Tartışma sırasında Oran jandarma görevlilerine, “10 dakikalık yolu 3 saatte geldik. Neden o tarafa geçemiyoruz. Mülteci miyiz biz?” dedi.

Bazı izleyiciler sanıkları alkışlarken, bazıları da “Alkış yapmayın salondan atılırız” diyerek uyardı. Sanıklardan İlker Başbuğ, Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ile Tuncay Özkan içeri girdiğinde bütün izleyiciler ayağa kalktı. Alkışlarla karşılanan sanıklar, salondakileri el sallayarak selamladı.

Duruşmanın başlamasından önce sanık Tuncay Özkan duruşmayı izleyenlere dönerek, “Vicdanın sembolü oldunuz. Vicdanı bu vicdansızlara öğretin. Yedi düvele öğrettiniz, bunlara da öğretin” dedi.
Mustafa Balbay ise, “4. yargı paketinde neyin çıkacağını biliyorum. 5. yargı paketi çıkacak. Hukuku matruşkaya çevirdiler. İnanmayın” diye bağırdı.

Daha sonra heyet duruşma salonuna geldi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, duruşmayı izleyenleri ‘sessiz olmaları’ konusunda uyardı. Başkan Özese, davaya gelen yazılarla ilgili taraflara bugün söz verileceğini söyledi.

KOŞANER DE DİNLENSİN

Sanık avukatları yoklaması sırasında söz alan İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Atilla Işık’ın duruşmada hazır olduklarını belirterek, tanık olarak dinlenmelerini istedi. Bu dört komutan da Temmuz 2011’de görevlerinden istifa etmişti.

MÜTALAA VERİLMEYECEK

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özefe, bugünkü celsede gelen cevabi yazıların okunacağını ve bu yazılara ilişkin taraflara söz verileceğini belirtti. Bugünkü duruşmada mütalaa verilmeyecek.

DURUŞMAYA ARA VERİLDİ

Ergenekon davasında savcı, eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, eski Jandarma Genel Komutanı Atilla Işık, eski Hava Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç’ın tanık olarak dinlenilmesi yönündeki avukatların taleplerinin reddedilmesini istedi.

Duruşmaya, taleplerin alınmasının ardından 14.30'a kadar ara verildi. Mahkeme Heyeti, ara sonrası tanık dinletme talepleri hakkında karar verecek.

MAHKEME’DEN TAHLİYE VE DİNLETME TALEPLERİNE RET!

Mahkeme, dosya delillerinin maddi gerçeği ortaya çıkarmaya yeterli olduğunu,yeni tanık dinlenilmesine gerek olmadığına karar verdi
Başbuğ’un avukatı, Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Atilla Işık’ın duruşmada hazır olduklarını, tanık olarak dinlenmelerini istediklerini belirtmişti.
Mahkeme ayrıca tahliye taleplerini de reddetti.

Taleplerin reddi üzerine duruşmayı izleyenler Mahkeme Heyeti’ni yuhaladı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Ergenekon davasında mahkeme, tutuklu sanıklardan İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu’nun Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek, cezaevinde kalmasına engel bir sağlık sorununun olup olmadığının tespit edilmesine karar verdi.

Mahkeme Heyeti, 67 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Mahkeme, duruşmayı 11 Mart 2013 tarihine erteledi.

Taleplerin reddi üzerine Mahkeme Heyeti’ni yuhalayanların kimlik tespiti yapıldı.

BAŞBUĞ’DAN, TANIK DİNLETME TALEPLERİNİN REDDİNE TEPKİ

Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un twitter hesabından yapılan açıklamada, tanık dinletme taleplerinin reddedilmesine tepki gösterildi.

Başbuğ’a ait twitter hesabında, “Mahkeme dinlemek için Şemdin Sakık’ın ayağına giderken, önüne getirilen Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı’nı dinlememiştir” ifadelerine yer verildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com