Başbuğ'un karargahı mahkum

Başbuğ'un karargahı mahkum
Başbuğ’un karargâhında görevlilerin tamamı ağır cezalara çarptırıldı.
Emekli Org. Başbuğ’un karargâhında görevli yakın çalışma arkadaşlarının tamamı, Ergenekon davasında ‘darbe’ iddiasıyla ağır cezalara çarptırıldı.
 
Orgeneral Başbuğ döneminde Başbakan Erdoğan’ın danışmanlığını da yapan emekli Korgeneral Mehmet Eröz ‘örgüt yöneticisi’ iddiasıyla müebbet aldı.
 
Ergenekon davasında önceki gün açıklanan kararlarla eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un karargâhının tamamı hüküm giymiş oldu. Başbuğ, o dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını da yapan Genelkurmay Harekât Başkanı emekli Korgeneral Mehmet Eröz ve iki çalışma arkadaşıyla birlikte “örgüt yöneticisi” sıfatıyla müebbet hapisle cezalandırıldı. 
 
Dönemin üç karargâh generali “örgüt üyesi” olarak hüküm giydi ve tahliye edildi. Başbuğ’un karargâhında görevli dönemin Bilgi Destek Daire Başkanı emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı’nın dosyası ise firar ettiği için ayrıldı.
 
Erdoğan’ın en yakını 
 
Ergenekon davasında emekli Orgeneral Başbuğ’un 2008-2009 dönemi karargâhında görevli yakın çalışma arkadaşlarının tamamı ağır cezalara çarptırıldı. Başbuğ, terör örgütü yöneticisi olduğu gerekçesiyle müebbet hapse çarptırıldı. Başbuğ ile birlikte dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız, dönemin Genel Plan Prensipler Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ve dönemin Genelkurmay Harekât Başkanı emekli Korgeneral Mehmet Eröz de “örgüt yöneticisi” oldukları gerekçesiyle müebbet hapse çarptırıldı.
 
“Harekât Başkanı” sıfatıyla görev yapan Eröz’ün, Başbakan’ın Erdoğan’ın askeri başdanışmanlığını yürütüyordu. Böylece, Başbakan’ın en yakınındaki asker olarak bilinen Eröz, “Hükümeti devirmeye teşebbüs” iddiasıyla tutuklandı.
 
2 yıl görüştü
 
Başbuğ’un göreve başladığı 2008 Ağustos’undan bir süre sonra Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı arasında haftalık olağan görüşme yapılması geleneği de başlamıştı. Ergenekon davasında çıkan karar, Erdoğan’ın 2 yıl boyunca “terör örgütü yöneten” bir isimle görüştüğü sonucunu doğurdu.
 
Dönemin Genelkurmay İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve dönemin Genelkurmay MEBS Başkanı emekli Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu dava kapsamında “terör örgütü üyesi” olmak iddiasıyla hüküm giydi ve içeride kaldıkları süre gözönüne alınarak tahliye edildi. Otuzbiroğlu, Balyoz davası kapsamında da hüküm giydiği için Silivri Cezaevi’nden çıkamadı.
 
Dönemin Bilgi Destek Daire Başkanı emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı’nın dosyası ise firar ettiği ve halen arandığı için ayrıldı. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com