Başbuğ’un rütbeleri sökülecek

Başbuğ’un rütbeleri sökülecek
AKP’den İlker Başbuğ için ilk açıklama geldi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas'ta yaptığı konuşmada İlker Başbuğ' un rütbelerinin sökülmesi konusunda, "İlker Başbuğ'a bugüne kadar yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Milletimizin biraz daha sabırlı olması gerekiyor. Mahkum olursa mahkumiyetin neticesi rütbenin alınacağı mevzuatı vardır. Bu sadece  Türkiye'de değil yurt dışındaki ülkelerde de var. Daha önce  Deniz Kuvvetleri Komutanı mahkum oldu ve rütbeleri alındı. Sonuçta bu da bir hüküm. Mevcut mevzuatta var. Bu hüküm olduğu sürece bu uygulanacaktır" dedi.
 
Daha önce konu üzerine açıklama yapan davanın avukatlarından emekli askeri Hakim Ali Fahir Kayacan  şunları söylemişti:
 
“Emekli bir orgeneralin kesin hüküm durumunda ‘rütbesi sökülür, normal er durumuna düşer’ gibi yorum ve değerlendirmeler çok yanlış. Askerlikten emekli olmuş ve sivil hayata geçmiş bir kişinin rütbesi olur mu ki, rütbe sökeceksiniz? Bundan dolayı ‘rütbesi sökülecek’ gibi bir tanımlama doğru değil.
 
Emekli bir general veya amiralle ilgili tüm yargı süreci tamamlanıp, kesin hüküme varılırsa önce emekli general veya amiral olduğuna dair kendisine verilmiş olan ‘emekli kimlik kartı’ alınır."
 (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com