Başı Açık Olan da Müslüman!

Başı Açık Olan da Müslüman!
Başını örtsün-örtmesin bir insan ben Müslümanım diyorsa Müslüman'dır..

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Adıyaman Üniversitesi'nde kampus alanı içerisine yapılacak olan caminin temel atma töreninin ardından, başörtüsü sorununu değerlendirdi.

BAŞI AÇIK OLAN DA MÜSLÜMAN
Konunun dini yönüyle Diyanet İşleri Başkanlığı'na, kamu yönetimi açısından çözümünün ise siyasilere bağlı olduğunu söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, başörtüsü sorununun diyalog kurularak çözülebileceğini söyledi.

Müslümanım diyebilen herkesin birinci sınıf Müslüman olduğunu dile getiren Bardakoğlu, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Biz bu konunun dini yönüyle ilgili açıklama yapıyoruz. Konu dini yönüyle Diyanet İşleri Başkanlığı'na aittir ama bu konuda kamu yönetimi açısından çözümü ise siyasetindir. Elbette Müslüman yetişkin kadınların başlarının örtülmesi 14 asırlık dini tarihimiz açısından hep bir dini vecibe olarak görülmüştür. Ancak başını örtsün-örtmesin bir insan ben Müslümanım diyorsa Müslüman'dır. Kimse kimseye baskı yapmamalıdır. Başını kapattığı için ne hak mahrumiyeti olmalıdır ne de başını açtığı için yadırganmalıdır. Herkes birinci sınıf Müslüman'dır. Kimse kimsenin Müslümanlığını yargılamasın. Bu konuyu özgürlük zemininde ele almak lazımdır. Mümkün olduğu kadar özgürlükleri genişletmek, insanımıza güvenmek ve karşılıklı sevgi-saygıyı sağlamak zorundayız. Hiçbir yönde, hiçbir baskıya mahal bırakmamak, millet-devlet, yönetici-yönetilen kaynaşmasını sağlamaktır. Bunun için tek çözüm diyalogdur. Çözülemeyecek mesele yoktur. Tabii ben dünya standardında bir özgürlüğün Türkiye'ye çok olmadığını ve Türkiye'nin buna layık olduğunu düşünüyorum" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com