"Basın bayramımız buruk geçiyor"

"Basın bayramımız buruk geçiyor"
Kütahya Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı İhsan Tunçoğlu, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Basın bayramımız buruk geçiyor” dedi.

 Kütahya Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı İhsan Tunçoğlu, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Basın bayramımız buruk geçiyor” dedi.

 24 Temmuzun gazetecilerin bayramı olduğunu ifade eden Tunçoğlu;'24 Temmuz her yıl basından sansürün kaldırılış yıl dönümü olarak kutlanmaktadır.Ancak son 15-20 yıldan bu yana coşku ile kutlanan bir bayramdan söz etmek mümkün değildir.İstanbul gazeteleri ve televizyonlarına taşra muhabirliği yapan arkadaşlar ise masraflarını bile alamaz haldeler.Büyük gazeteler ve televizyonların çoğu da çalışanlarının sayılarını sürekli azaltıyor, masraflarını kısıyorlar. Basın sektöründe bir tarafta astronomik maaş alanlar, bir tarafta geçimini zor temin edenler.Bu gerçekler ve çelişkiler çerçevesinde basında bir bayramdan söz etmek mümkün mü ?” dedi.
 Ancak Anadolu'da yayınlanan gazete ve televizyon sahiplerinin  fedakarlıkla görevlerini idame ettirme gayreti içerisinde olduklaını ifade eden Tunçoğlu; “Gazeteler, televizyon ve radyolar toplumun menfaatleri, gelişmesi için vazgeçilmez unsurlardır. Bu nedenle, özellikle, yerel gazetelere, radyolara, televizyonlara ilan , reklam vermek ve abone olmak suretiyle teşvik edelim, destekleyelim .Gazete, televizyon ve radyo sahipleri ile çalışanlarının yörelerine hizmet ve memleket sevgisi ile görev yaptıklarını belirtmek isterim” dedi.
Geçmiş yıllarda hayatlarını kaybeden gazeteci ve yazarları da rahmetle andıklarını ifade eden Tunçoğlu; “Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz meslektaşlarımızdan Sevim Sarıışık, Aykut Temel, Şair Necati Çağrıcı, Köşe Yazarı Mustafa Tezcan, Şair-Yazar Ali Kocaer, Muhabir Sacit Yücelen ve Köşe Yazarı İbrahim Akar'ı rahmetle anıyoruz.Hayatta kalan yakınlarına sağlıklar, esenlikler, uzun ömürler diliyoruz.Kütahya basın camiasına ve memleketimize olan hizmetlerini daima şükranla hatırlıyoruz ve onları hiçbir zaman unutmayacağız”dedi.
24 Temmuz'u bayram olarak kabul ettiklerini sözlerine ekleyen Tunçoğlu; 'Genel ve yerel basında çalışanların maaş ve ücretlerinde dengesizlik söz konusudur. Özellikle Anadolu'da görev yapan basın çalışanlarının maaşları yeterli düzeyde değildir' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com