“Basın, demokrasinin en önemli temel taşlarından biridir”

“Basın, demokrasinin en önemli temel taşlarından biridir”
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, basının, demokrasinin en temel taşlarından biri olduğunu bildirdi.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, basının, demokrasinin en temel taşlarından biri olduğunu bildirdi.
Prof. Dr. Karaaslan, ''Türk Basınında Sansürün Kaldırılışının 103'üncü yıl dönümü'' dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, basının, insanları bilgilendirme, eğitme, doğru ve hızlı haber almalarını sağlayarak gelişmelerden haberdar etme, birçok konuda bilinçlendirme, şeffaf bir yönetim anlayışının sergilenmesinde itici güç olma gibi birçok işlevi yerine getiren, ayrıca demokrasilerin gelişmesini sağlayan en önemli araçlardan biri olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
''Basın, demokrasinin en önemli temel taşlarından biridir. Bilgi teknolojileri ve internetin toplumların hayatını kuşattığı, ülkeler ve kültürler arası etkileşimi arttırdığı ve iletişim özgürlüğünün alabildiğine genişlettiği, demokratik yönetimlerin önem kazandığı 21'inci yüzyıl dünyasında sansür sözcüğünün, temel olarak ifade ettiği anlamda önemini kaybettiğini düşünüyorum. Bu günün Basın Bayramı olarak kutlanması, basın çalışanlarının da bir kısım sorunları olduğu, çalışma koşullarının iyileştirilmesinin gerekliliğinin de konuşulması gereken bir gün olması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Kamuoyunu aydınlatma, bilgilendirme görevlerini her türlü zor şartlar altında fedakarlıkla yerine getirmeye çalışan basın çalışanlarımızın sorunlarının en aza indirilmesine, çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik düşüncelerin dile getirildiği bir gün olması açısından da önemsediğim basın çalışanlarının Basın Bayramını en içten dileklerimle kutlar, basın çalışanlarının daha güzel şartlar altında çalışmalarını temenni eder, çalışmalarında başarılar dilerim.''

TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANI GÜLER: ''TOPLUMUN AYDINLATILMASINDA BASINA BÜYÜK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR''
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, toplumun aydınlatılmasında basına büyük görevler düştüğünü bildirdi.
Güler, Basından Sansürün Kaldırılışının 103'üncü yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada,basının, demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu belirtti.
Basının, üstlendiği görev itibariyle toplumun en önemli kurumlarından biri olduğunu ifade eden Güler, şunları kaydetti:
''Toplumun aydınlatılmasında basına büyük görevler düşmektedir. Basın, farklı görüşlerin seslendirilmesine imkan sağlamakta, toplumsal sorunları dile getirerek çok önemli bir görevi yerine getirmektedir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, (Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, hulasa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir) diyerek basının önemini vurgulamıştır. Basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünün en önemli biçimidir. Bu çerçevede basınımızın ve basın çalışanlarının her türlü baskı ve tehditten uzak çalışmalarını sağlamak, demokrasimiz için vazgeçilmez bir görevdir. Bu duygularla tüm basın mensuplarının Basından Sansürün Kaldırılışının 103. yıl dönümünü ve 24 Temmuz Basın Bayramını kutlayarak, çalışmalarında başarılar diliyorum.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com