"Basın Halkla Devlet Arasında Köprüdür"

"Basın Halkla Devlet Arasında Köprüdür"
"10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla düzenlen kutlama yemeğinde konuşan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, basının, idarenin yaptığı uygulamaların halka, halkın istek ve beklentilerinin ise idareye anlatımı konusunda köprü vazifesi gördüğünü belirti

'10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' dolayısıyla düzenlen kutlama yemeğinde konuşan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, basının, idarenin yaptığı uygulamaların halka, halkın istek ve beklentilerinin ise idareye anlatımı konusunda köprü vazifesi gördüğünü belirtirken, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İhsan Tunçoğlu, 10 Ocak 1961'de çıkarılan 212 sayılı kanunla basın mensuplarının birçok hakkının koruma altına alındığını ancak, 212 sayılı kanun anlamı ve önemini kaybettiğini belirterek; 'Çünkü bu kanuna göre çalışan gazeteci sayısı neredeyse yok denilecek kadar azaldı. Bunun yerine sosyal adaleti olmayan bir şekilde çalışma ortamı hakim oldu' dedi.
'AYNI AİLE İÇİNDE BULUNUYORUZ'
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi Kütahya Gazeteciler Cemiyetince Hilton Garden Inn Oteli'nde düzenlenen yemekli toplantıda yaptığı konuşmada gazetecilerle aynı aile içinde bulunduğunu belirterek bu durumdan büyük bir onur duyduğunu ile getiridi.
Vali Çiftçi, Kütahya Gazeteciler Cemiyetince Hilton Garden Inn Oteli'nde düzenlenen yemekli toplantıda yaptığı konuşmada, 10 Ocak Pazartesi günü yapılması planlanan toplantının, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık'ın babasının Simav ilçesindeki cenaze törenine katıldığı için bir gün ertelendiğini belirtti.
1970'li yıllardan sonra basının ciddi anlamda güçlendiğini kaydeden Vali Çiftçi, konuşmasını şöyle sürdürü:
''İdare ile basın aynı duyguları paylaşıyor ve birbirlerini anlıyor. Dünyada 1970'li yıllardan itibaren basın ciddi manada güçlendi. Basın, bizim yaptığımız uygulamaların halka anlatımı, halkın istek ve beklentilerinin idareye anlatımı konusunda köprü vazifesi görüyor. Görevime başlayalı 10 gün oldu ve çalışmalarımıza basının ciddi manada destek verdiğini gördüm. Halkın da basın vasıtasıyla doğru bilgilendirildiğine şahit oldum. Bu güzel ilişkiler ve güzelliklerin bundan sonra da böyle devam etmesini diliyorum. Basın mensuplarının gördükleri güzellikleri, aksaklıkları ve halkın isteklerini yazmalarını istiyorum. Çünkü her sabah gazeteleri okuyorum ve ilgili birimlere iletip onlardan bilgi alıyorum. Aynı aile içerisinde bulunduğumuzu düşündüğüm basın mensuplarımıza bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum. Gazeteciler tarafından kaleme alınan bütün istek ve haberler bizim için son derece önemlidir. Biz bu yazılanları inceliyoruz ve yapılması gereken bir durum söz konusu ise biz bu konunun üzerinde titizlikle duruyoruz.'' şeklinde açıklamalarda bulundu.

'GAZETECİLER
HALKIMIZ SESİ'
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak, basın ile içi içe yaşadıklarını ve birbirlerini anladıklarını söyledi.
Gazetecilerle neredeyse günün her saatini birlikte geçirdiklerini belirten başkan İça, şu ifadeleri kullandı:
''Günümüzün her dakikası onlarla beraber geçiyor. Yerel yönetici olarak gazetecileri halkımızın sesi olarak görüyoruz. Halkımızın istek ve taleplerini dile getiriyorlar, göremediğimiz birçok konuyu bize aktarıyorlar. Biz de bunları kayda alıp çözümler üretiyoruz. Yaptığımız çalışmaları da müşterimiz olan halkımıza anlatan, sesimiz, kulağımız ve sözcümüz olan basındır'' şeklinde konuştu.

''212 SAYILI KANUN ANLAMI VE ÖNEMİNİ
KAYBETTİ''
Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İhsan Tunçoğlu, 10 Ocak 1961'de çıkarılan 212 sayılı kanunla basın mensuplarının birçok hakkının koruma altına alındığını hatırlattı.
Bu günün anısına her yıl 10 Ocak tarihinin Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlandığını dile getiren Tunçoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''212 sayılı kanun anlamı ve önemini kaybetti. Çünkü bu kanuna göre çalışan gazeteci sayısı neredeyse yok denilecek kadar azaldı. Bunun yerine sosyal adaleti olmayan bir şekilde çalışma ortamı hakim oldu. Özellikle İstanbul basınında kimileri 10-15 bin dolar alırken kimi gazeteci arkadaşlarımız da kendilerini kıt kanaat geçindirecek ücretler almaktadır. Anadolu'da ise yine çalışan gazeteciler bu işi severek, fedakarlıkla ama yetersiz ücretler karşılığında yapıyorlar. Maddi olarak hak ettiklerini alamıyorlar. İşverenler de aynı sorunlarla çalışıyor. Verimli ve daha fazla hizmet edilmesini bekliyorsak yerel basınımızın mutlaka desteklenmesi lazım.'' şeklinde ifadeler kullandı.
Konuşmalar ve yemeğin ardından Vali Çiftçi tarafından basın mensuplarının bu gününün kutlanması amacıyla getirtilen pasta basın mensupları tarafından kesildi. Pasta daha sonra katılımcılara ikram edildi.

-GAZETECİLER BULUŞTU-
Kütahya Gazeteciler Cemiyeti tarafından yeni üyelerine rozet takılmasıyla sona eren etkinliğe, Kütahya Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nuh Kalkan, İl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Köse, iş adamı Rıza Güral, Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, Kütahya merkez ve ilçelerde görev yapan ulusal ajanslar ile ulusal gazetelerin temsilcileri, yerel gazete, televizyon, radyo ve dergilerin yönetici ve çalışanları katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com