BASIN-İŞ SENDİKASI'NDAN "ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE" ÇAĞRISI

BASIN-İŞ SENDİKASI'NDAN "ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE" ÇAĞRISI
BASIN-İŞ SENDİKASI'NDAN "ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE" ÇAĞRISI

Basın-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Kurul adına herkese çağrıda bulunan Genel Başkan Yakup Akkaya, "Herkesi çocuk işçiliğini önlemek için mücadeleye çağırıyoruz" dedi. ANKARA (ANKA ) - Basın-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Kurul adına herkese çağrıda bulunan Genel Başkan Yakup Akkaya, "Herkesi çocuk işçiliğini önlemek için mücadeleye çağırıyoruz" dedi.
"Kapitalizmin kar hırsı doğrultusunda, emek sömürüsünün en vahşi biçimi olan çocuk işçiliği, dünya ve ülkemizde ne yazık ki varlığını sürdürmektedir. 12 Haziran 2002 tarih ve 182 sayılı konvansiyonuyla Uluslararası Çalışma Örgütü, çocuk işçiliği yasaklamış olmasına rağmen çocukların özellikle ağır ve tehlikeli işlerde çalışmasının önüne hala geçilebilmiş değildir" diyen Akkaya, günümüzde tüm dünyada artan işsizliğe, özellikle anne-baba işsizliğine bağlı olarak çocuk yoksulluğu sorununun çığ gibi büyümekte olduğunu vurguladı. Akkaya, yoksulluk ve geçim sıkıntısı ile baş etmeye çalışan anne, babaların çocuklarının çalışma hayatına çok küçük yaşlarda başlamak zorunda kaldıklarından ve yoksul çocukların eğitim fırsatı alamadıklarından yakındı.

-"YOKSUL ÇOCUKLAR, KARIN TOKLUĞUNA ÇALIŞIYOR"-

Akkaya, Türkiye'de son yıllarda çocuk işçiliği ile mücadeleye gereken önemin verilmediğini ifade ederek, "Fakir çocuklar, ucuz iş günü ile karlarına daha büyük karlar eklemek için bekleyen şirketler tarafından yaşlarına göre oldukça ağır koşullarda, karın tokluğuna çalıştırılmaktadırlar" dedi.

-"TÜRKİYE'DE İKİ ÇOCUKTAN BİRİ EĞİTİM HAYATINI BIRAKIYOR"-

Dünya genelinde 5-17 yaş arasındaki çocuk sayısı 1 milyar 586 milyon iken, bunların 306 milyonunun çalıştığını belirten Akkaya, "Bunun anlamı dünya genelinde her 5 çocuktan birinin çalışmak zorunda olduğudur. Türkiye'de ise çocuk işçiliğinin durumu daha vahimdir. Ülkemizde 5-17 yaş arasındaki çocukların yarısı çalışmak zorunda kalmaktadır. Bir diğer ifade ile her 2 çocuktan biri eğitim hayatını bırakarak, çalışma hayatına girmektedir" diye konuştu. Ev işlerinde çalışan çocukların sayısında olağanüstü bir artışın gerçekleştiğini belirten Akkaya, "İstihdam içinde değerlendirilmeyen ev işlerinde çalışan çocukların sayısı 1999 yılında 4 milyon 447 bin iken, 2006 yılında bu sayı 7 milyona ulaşmıştır. Ülkemizde tarım üretimdeki azalmaya bağlı olarak aile işçisi olarak çalışan çocuk sayısı azalırken, sanayide ağır koşullarda çalışan çocuk sayısı artmıştır" dedi.

-"ÇOCUKLARIMIZA REVA GÖRÜLEN BU OLMAMALIDIR"-

4+4+4 düzenlemesinin çocuk işçiliğinin artmasına neden olacağını söyleyen Akkaya, "Zaten ülkemiz, son yıllarda ücretlerin sürekli olarak baskılanması ve sendikalaşmanın önündeki engellerin bir türlü kaldırılmaması nedeni ile ucuz işgücü cenneti haline dönüştürülmüştür. Şimdi çocuklarımızın eğitim hayatından koparılması ile bu ucuz işgücü piyasasına daha fazla çocuk işçi dahil edilmek istenmektedir. Ancak çocuklarımıza reva görülen bu olmamalıdır. Ülkemizin geleceği çocuklarımıza eğitim alma fırsatı sunulmalıdır" ifadesinde bulundu.
Akkaya, çocuk işçiliği konusunda herkesi mücadeleye çağırırken "Anne-baba yoksulluğunu ve işsizliğini bitirecek ekonomik tedbirler biran önce alınmalı, çocuk işçiliğini hızlı bir şekilde düşürecek politikalar hayata geçirilmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle Basın-İş Sendikası Yönetim Kurulu olarak, herkesi çocuk işçiliğini önlemek için mücadeleye çağırıyoruz" dedi.(ANKA)
(FY/ÖZK) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com