Basın Konseyi'nde istifa depremi

Basın Konseyi'nde istifa depremi
Basın Konseyi Başkanı Birgit başkanlığındaki heyetin Hatay'da yaptığı gezide Sağlık Bakanlığı'na ait ambulanslarla Özgür Suriye Ordusu'na silah taşındığı iddiasına fotomontaj bir fotoğrafı delil olarak gösterilmesinin depremi sürüyor.

Fotoğrafın fotomontaj olduğunun ortaya çıkmasından sonra Birgit'e tepki gösteren TV8 yöneticisi Gökmen Karadağ ve Genel Sekreter Hasan Sınar'ın ardından TV programcısı, gazeteci Enver Aysever de Yüksek Konsey üyeliğinden istifa etti.

'Basın… Ahlak… İlke… Vicdan' diyerek kendilerine paye üretmeye çalışanlar fotomontajı görmezden geldiler” ifadesi Basın Konseyi'nin önceki gün yapılan toplantısında gündeme geldi. Konsey'in tatmin edici bir açıklama yapmamasını eleştiren Enver Aysever, tepki olarak Yüksek Konsey üyeliğinden istifa etti. İstifa gerekçesini açıklayan Aysever, Gökmen Karadağ'ın istifası öncesinde kaleme aldığı açıklamaya katıldığını bildirdi. Gökmen Karadağ istifa açıklamasında fotomontaj skandalın "Basın Konseyi Meslek İlkeleri'nin ihlali" olduğunu söylemişti.

Yeni istifalar bekleniyor

Aysever, açıklamanın yapıldığı gün kendisinin de istifa etmek istediğini ancak Konsey içinde güvendiği bazı isimlerin istifa etmemesini, bazı şeylerin değişeceğini söylediğini bu nedenle de bir süre beklemeyi uygun gördüğünü anlattı. Aysever bugüne kadar hiçbir şeyin değişmediğini bu nedenle de Basın Konseyi Yönetim Kurulundan istifa ettiğini açıkladı. Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit ise kendilerine istifa ulaşmadığını ve Aysever’in o toplantıya da katılmadığını belirterek, şunları söyledi: “Bize istifa yansımadı. Ama Aysever toplantıya da gelmedi. Enver Bey sürekli TV programı yapıyor, belki ondan toplantıya gelmemiş de olabilir bilemiyorum. İstifa etti ise üzülürüm tabii.”
Kulislerde dolaşan haberlere göre halen konsey üyesi olan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Nurşen Mazıcı ve yazar Necef Uğurlu'nun da Konsey Yönetim Kurulu üyeliğinden istifası bekleniyor.

HAYATTAYKEN ZATEN BIRAKACAĞIM

Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit, istifa etmesi gerektiği yönündeki tepkiler üzerine "Ekim ayında ayrılacağımı, hayattayken bu görevi başkasına devredeceğimi daha önce açıklamıştım. O nedenle istifa etmek vs bunlara gerek yok" dedi. (KKK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com