Basın mensuplarına eğitim semineri

Basın mensuplarına eğitim semineri
Kütahya Gazeteciler Cemiyetince 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Simav ilçesinde basın eğitim semineri düzenlendi.

Kütahya Gazeteciler Cemiyetince 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Simav ilçesinde basın eğitim semineri düzenlendi.
KÜTAHYA - Kütahya Gazeteciler Cemiyetince 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Simav ilçesinde basın eğitim semineri düzenlendi.
Anadolu Ajansı (AA) Yurt Haberleri Müdürü Hüseyin Tunçay, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Önce başkanlığında Eynal Kaplıcaları'nda düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, haberde olmazsa olmaz unsurların doğruluk, tarafsızlık ve hız olduğunu söyledi.
Haberi oluşturup yayınlarken bu ilkelere özel önem verdiklerini belirten Tunçay, şöyle konuştu:
''Günümüzde teknoloji baş döndürücü boyutlara ulaştı. Bu durumda habercilik yapmak gerçekten çok güç. Önemli bir gelişmeyi kısa sürede haber kanallarında alt yazıyla görebiliyoruz. Peki, bu kadar hızlı bir ortamda gazeteciliği nereye koyacağız? Hızlı verilen ancak doğru olmayan bir haberin değeri yok. Haberde tarafsızlığa özel önem veriyoruz. İnsanların kişisel görüşleri olabilir ama gazeteci haberini yaparken objektif olmalı, çünkü bu işi toplum adına yapıyoruz.
Özellikle nüfusu az illerde görev yapan muhabir arkadaşlarımıza habere ulaşma konusunda önerilerde bulunuyoruz. İnsanın olduğu her yerde haber var. Yaşam hikayelerine önem veriyoruz. Gazetecilerin bu tür haberler yapması da önemlidir. İnsanlar haberde kendilerinden bir parça bulmak istiyor. Gazeteci habere bu unsuru katabilirse haberin yer alma ve gazetecinin emeğinin karşılığını alma şansı da artıyor. Çünkü gazeteci emeğinin karşılığını ertesi gün gazetelerde veya televizyonda haberini gördüğü zaman alır. Gazeteci öncelikle neyi, nerede ve ne zaman bulabileceğini bilmeli.''
-BASIN MESLEK İLKELERİ-

Hüseyin Tunçay, basın meslek ilkelerine mümkün olduğunca uyduklarını ifade ederek, özellikle ensest ve intihar olaylarına mesafeli yaklaşıp çok farklı örnekler olmadıkça bunları yayına vermediklerini bildirdi.
Gazetecinin basın meslek ilkelerine uyması gerektiğini kaydeden Tunçay, ''Gazeteci ihale takip etmez, özel hediye almaz, çıkar karşılığı haber yapmaz, gazetecilikte böyle bir şey yok. Gazeteci birine kızdığı diye veya kişisel sorunu olduğu için kimseyi hedef alamaz'' diye konuştu.
Dil konusuna en fazla dikkat eden kuruluşlardan birinin AA olduğunu anımsatan Tunçay, bu konuda Türk Dil Kurumunu (TDK) baz aldıklarını, bu kurumun Türkçeye yabancı dilden geçen sözcüklerden bazılarına önerdiği karşılıklara haberlerde parantez içinde yer vermeye başladıklarını bildirdi.
Tunçay, yerel basını destekleme konusunda AA'nın üzerine düşeni yaptığını, il bülteninde her gün yaklaşık bin 500 habere yer verdiklerini sözlerine ekledi.
AA Fotoğraf Haberleri Müdür Yardımcısı Ömer Tekdal da AA'nın dijital ortamda 1 milyonuncu fotoğrafa ulaştığını belirtti.
Haber fotoğrafının değerini belirleyen ölçütlerin etki, yakınlık, zamanındalık, sıradışılık, çatışma, duygu ve şöhret olduğunu bildiren Tekdal, haber ve haber fotoğrafında aranan unsurların çoğunun sıra dışı olup olmamasıyla ilişkilendirildiğini söyledi.
Seminere Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, AA Eskişehir Bölge Müdürü Tarkan Demir, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İhsan Tunçoğlu, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Kütahya'da görev yapan basın mensupları da katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com