"Basın mensuplarının hakları geri verilmeli"

"Basın mensuplarının hakları geri verilmeli"
Büro Memur Sendikası Kütahya Şube Başkanı Hüseyin Özkaya, 1961 Anaysası ile "Çalışan Gazeteciler Günü" kutlamya başlayan basın mensuplarının 1971 yılında 1961 Anayasasında yapılan değişiklikle bu haklarını Anaysal olarak kaybettiklerini anımsatarak; "G

Büro Memur Sendikası Kütahya Şube Başkanı Hüseyin Özkaya, 1961 Anaysası ile 'Çalışan Gazeteciler Günü' kutlamya başlayan basın mensuplarının 1971 yılında 1961 Anayasasında yapılan değişiklikle bu haklarını Anaysal olarak kaybettiklerini anımsatarak; 'Günümüzde gazetecilerin böyle bir günü yoktur. En büyük arzumuz basın mensuplarının haklarının ve 'Çalışan Gazeteciler Günlerinin' yeniden Anayasada güvence altına alımasıdır' dedi.
Millete rağmen, mille egemenliğini hiçe sayanların çabalarının ve keyfi uygulamlarının basının gayretli çalışmaları sonucunda önlendiğini ifade eden Özkaya, bu nedenle basının daha güvenli ve özverili bir biçimde görevini yerine getirebilmesi için 1961 yılında verilen haklarının yeninde kendilerine verilemsi gerektğini özellikle belirttti.
Çalışan ve üreten bir sendika olduklarını ifade eden Özkaya konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Sendikacılık anlayışını; özelde üyelerimizin özlük hakları, genelde ülkemizin ve insanlığın geleceği diye formülleştirdik ve yolculuğumuza başladık. Avrupa ülkelerinin yüzde 85'inde toplu sözleşme, yüzde 55'inde grev hakkı, yüzde 100'ünde ise örgütlenme var. Toplu sözleşme hakkını aldık, grev hakkımızı da alacağız.'
2011 yılının; yarım kalmış demokratikleşme hamlesinin tamamlandığı, kamu çalışanlarının elde ettikleri toplu sözleşme hakkının grev yoluyla taçlandırıldığı, temel insan hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmediği ve sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırıldığı bir yıl olmasını ümit ettiğini dile getiren Özkaya, basının haklarının geri verilmesi içinde çalışacaklarını da kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com