“Basın özgür olmalı”

“Basın özgür olmalı”
Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı, özgür basının olmadığı ve eleştiri hakkının kullanılmadığı ortamlarda, kamuoyunun demokratik hak ve görevlerini yerine getirmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı, özgür basının olmadığı ve eleştiri hakkının kullanılmadığı ortamlarda, kamuoyunun demokratik hak ve görevlerini yerine getirmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.
Nazlı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, çağın en dinamik mesleklerinden olan ve zamanla yarışan yazılı ve görsel medyanın, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü kutsal bir görevi bulunduğunu belirtti.
Bu önemli göreve katkıda bulunan yerel ve ulusal basının temsilcileri olan basın mensuplarının, halkın gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli, tarafsız ve sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde başarıyla yerine getirdiğine işaret eden Nazlı, şunları kaydetti:
''Yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımız ve ulusal ajanslarımızın temsilcileri sadece ilimize değil, internet vasıtası ile tüm dünyaya ulaşmakta ve hepimiz için gurur kaynağı olmaktadır. İlimiz, ülkemiz ve dünya ile paylaştığımız bu zenginlik Kütahya'mız için büyük ve önemli bir kazanımdır. Özgür basının olmadığı ve eleştiri hakkının kullanılmadığı ortamlarda, kamuoyunun demokratik hak ve görevlerini yerine getirmesi söz konusu değildir. Bu sebeple medyaya büyük görev düşmektedir. Bu görevlerin yerine getirilmesinde, gazetecilerin çalışma ortamlarının iyileştirilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması ve medya çalışanlarının haklarının Avrupa Birliği standartlarına kavuşturulması, sadece medyaya değil demokrasimize de güç katacaktır. Gazetecilere ekonomik ve sosyal haklar sağlayan ve 10 Ocak 1961'de yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın kabulü nedeniyle ilan edilen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde yerel ve ulusal tüm basın mensubu arkadaşlarımıza başarılı çalışmalar diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.''
İl Sağlık Müdürü Kamil Türkmen, mesajında şu ifadelere yer verdi:
''Basın çalışanlarımızın ilkeli, tarafsız yayıncılık anlayışı ile yerine getirdikleri önemli kamu görevlerinin yanı sıra sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde göstermiş oldukları büyük destek için sağlık çalışanları adına teşekkür eder, ilimizdeki tüm gazete, radyo ve televizyon çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım.''
Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şube Başkanı Kamil Uçan ise mesajında, ''tüm zorlu koşullara rağmen halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek adına kendini feda edercesine çalışan basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü tebrik ettiğini'' duyurdu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com