Basın özgürlüğü ABD'de geriliyor

Basın özgürlüğü ABD'de geriliyor
AP'yi dinleyen ABD Adalet Bakanlığı'nın Fox muhabiri James Rosen'ı da dinlediği ortaya çıktı.

 Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığı'nın gazetecileri dinlemesibe yönelik tepkiler sürüyor. Bakanlığın Associated Press (AP) çalışanlarının yanı sıra Fox'un Washington muhabiri James Rosen'ın de telefon ve elektronik postalarını kaydederek, gazeteci hakkında haber kaynağından aldığı bilgiler doğrultusunda haber yapması üzerine "casusluk komplosuna yardım" iddiasıyla soruşturma başlatması gazeteci örgütlerinin tepkisini çekti.

Ne olmuştu?

Washington Post'tan Ann E. Marimow'un haberine göre Adalet Bakanlığı bunun üzerine Rosen'ın kaynağına casusluk, gazeteci içinse komploya ortak olmak suçlamalarıyla soruşturma başlattı. Bu soruşturma kapsamında Rosen'ın telefonları dinlendi, elektronik postalarını okudu. Ve bu soruşturma ancak olaydan 4 yıl sonra ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta yine Adalet Bakanlığı'nın "ulusal güvenlik" gerekçesiyle AP'ye ait 20 telefon hattı ile ajans çalışanı beş kişinin telefon hattını dinlediği ortaya çıkmıştı.

Hükümet sahipleniyor

Obama hükümeti gazetecilerin tepkilerine rağmen bu iki olayı da savunmayı tercih etti. Bakan Holder AP dinlemesiyle ilgili "ulusal güvenlik" açıklaması yaparken, Rosen ile ilgili Beyaz Saray Basın Sekreteri Jay Carney, Obama'nın araştırmacı gazeteciliğe yürekten inandığını ancak ulusal güvenlik çıkarları için gizli belgelerin korunmasına dikkat edilmesi gerektiğini de düşündüğünü söyledi. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com