Basın Özgürlüğü Tartışması

Basın Özgürlüğü Tartışması
ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone 'basın özgürlüğü' tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone, "Bir taraftan özgür basından söz ediliyor diğer taraftan gazeteciler nasıl gözaltına alınıyor, bunu anlamıyoruz" sözlerinden geri adım atmadı. Ricciardone,"Olanları anlamıyoruz dedim. Çünkü gerçekten de anlamıyoruz" dedi.

ABD Ankara Büyükelçisi Ricciardone, İstanbul'da katıldığı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu toplantısında konuştu. Açıklamalarının ardından başlayan 'basın özgürlüğü' tartışmalarına da değilen Ricciardone, sözlerinin arkasında böyle durdu.

"Anlamıyoruz dedim çünkü gerçekten de anlamıyoruz. Türkiye bizim için gözardı edilemeyek bir ülke. Olup biten herşey hem Türkiye'de hem de yurtdışında büyük ilgi çekiyor. Türkiye'de özellikle demokrasi ve hukukun üstünlüğünün korunması anlamında katedilen yollar hem bizim için hem de ortaklıkları geliştirmek istiyen ülkeler için çok önemli. Bu nedenle bizler olanları anlamak istiyoruz. Ben büyükelçiliğim süresince bu soruları sormaya devam edeceğim. Türkiye'de hukukun üstülüğü var. Bundan kuşku dahi söz konusu değil. Bizim Türkiye'deki sisteme büyük güvenimiz var. Bir takım meseleler gündeme geldiğinde yabancılar olarak anlamamız zor olduğunda umuyorum ki sizler bize yardımcı olursunuz."

Ricciardone, konuşmasını "ABD herzaman hukukun üstünlüğünden yana olacak" sözleriyle bitirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com