Basın özgürlüğünde Türkiye sonlarda

Basın özgürlüğünde Türkiye sonlarda
ABD'de 72 yıl önce kurulan İnsan Hakları ve Özgürlükleri İzleme Örgütü Freedom House, 2013 yılı basın özgürlükleri raporunu yayınladı.

Basın ve ifade özgürlüğünde Türkiye 197 ülke arasında 120'nci sırada yer aldı. ABD'de 72 yıl önce kurulan İnsan Hakları ve Özgürlükleri İzleme Örgütü Freedom House, 2013 yılı basın özgürlükleri raporunu yayınladı. Dünya genelinde tablo kötü. Basın ve ifade özgürlüğünün gerilediği Türkiye de, 197 ülke arasında 120'nci sırada yer aldı.

İŞTE DİĞER ÜLKELER

En kötü durumda olan ülkeler; İran, Belarus, Küba, Kuzey Kore, Türkmenistan, Özbekistan, Ekvator Ginesi ve Eritre. Rapora göre, bu ülkelerde özgür basın hiç yok ya da güçlükle faaliyet gösteriyor. Yunanistan'da da kısıtlamalar ülkeyi "yarı özgür" kategorisine soktu. Ekvador, Mısır, Gine Bisav, Paraguay, Tayland, Kamboçya, Kazakistan ve Maldivler de özgür olmayan ülkeler kategorisine geriledi.

KISMİ ÖZGÜR ÜLKELER ARASINDA

Türkiye, önceki yıllarda olduğu gibi "kısmi özgür" ülkeler arasındaki yerini koruyor, ancak geçen yıla göre gerileme var. 2012'de 55 puanla 197 ülke arasında 117. sırada ilken, bu yıl 56 puanla 120'inci sıraya düştü. Türkiye, Kongo, Fiji, Liberya, Makedonya ve Seyşeller ile aynı sırayı paylaşıyor. Rapora göre, Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğü kısmi olarak uygulanıyor. Bu özgürlükler ceza hukuku ve terörizm kanunlarındaki bazı maddelerle kısıtlanıyor. Ayrıca raporda Türkiye'ye; gazeteci, öğrenci, sendika lideri ve subayları yargılamadan cezaevinde tuttuğu gerekçesiyle eleştiriler var. Raporda, "Ergenekon darbe planı çerçevesinde yapılan baskınların ardından gelen gözaltılar nedeniyle de Türkiye dünyada en çok gazeteciyi hapseden ülke olmaya devam ediyor" deniliyor. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com