Basın özgürlüğüne vurulan darbenin zirve noktası

Basın özgürlüğüne vurulan darbenin zirve noktası
CHP Genel Başkan Yardımcısı Toprak, "AKP kongresinin muhalif, eleştirel olarak nitelenen medya kuruluşlarına yasaklanması basın özgürlüğüne vurulan darbenin zirve noktasıdır" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Toprak, "AKP kongresinin muhalif, eleştirel olarak nitelenen medya kuruluşlarına yasaklanması basın özgürlüğüne vurulan darbenin zirve noktasıdır" dedi.

Toprak yaptığı yazılı bir açıklamada, AKP'nin 4. Olağan Kongresi'ne bazı gazetelerin alınmamasına tepki gösterdi. AKP'nin 10 yıllık iktidarı boyunca sürekli biçimde medya organları üzerinde baskı kurmaya çalıştığını, bu arada çeşitli kamu kurumlarını ve iktidara bağlı düzenleyici kurullar, maliye, vergi idaresi gibi birimleri de devreye sokarak "yandaş medyasını" yarattığını öne süren Toprak, "Bu yolla ülke medyasının, yazılı, sözlü, görsel yayın organlarının yüzde 70'inden fazlasını denetimi, baskısı ve kontrolü altına alan AKP iktidarı anlaşılan o ki bundan da fazlasını istemektedir" dedi.

Medya organlarının en çok el ve sahip değiştirdiği dönemin AKP iktidarı dönemi olduğunu belirten Toprak, AKP iktidarının ve Başbakan'ın medya, medya patronları, gazeteciler-yazarlar üzerindeki baskı ve tehditlerinin askeri ihtilal dönemlerinin bile önüne geçtiğini ifade etti. 

Toprak, "Sayın Başbakan yine de bu durumdan mutlu değildir ve suskun, çıt çıkmayan, herkesin sadece kendisini dinlediği, sadece kendisinin konuştuğu bir Türkiye istemektedir. AKP kongresinin muhalif, eleştirel olarak nitelenen medya kuruluşlarına yasaklanması artık basına sansürün, yasakların, anti demokratik uygulamalarla, basın özgürlüğüne vurulan darbenin zirve noktasıdır" dedi.

Toprak, Anayasanın "Basın hürdür sansür edilemez" temel ilkesi ve hükmünün AKP iktidarında ayaklar altına alındığını, Türkiye'nin basın özgürlüğü sıralamasında Afrika ve Asya'daki en geri, antidemokratik rejimlerin, diktatörlüklerin de gerisine düştüğünü belirterek, basın meslek örgütleri ile toplumun tüm kesimlerini basın özgürlüğünün savunulmasında ortak mücadeleye davet etti.  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com