Basın ve demokrasi, yandaşlık ve çıkarlara kurban!

Basın ve demokrasi, yandaşlık ve çıkarlara kurban!
AKP’li Bakan ve Bakan çocuklarının da isimlerinin deşifre olduğu büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarında Türk basını da büyük bir sınav veriyor

AKP’li Bakan ve Bakan çocuklarının da isimlerinin deşifre olduğu büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarında Türk basını da büyük bir sınav verdi.

Güçlü iktidarlara yağcılık yaparak kalemini satan gazetecilerin varlığının yanı sıra kalemini halkın gerçekleri için kullanan onurlu gazeteciler arasındaki var olan fark artık bir uçuruma doğru hızla dönüşmekte.AKP Hükümeti’nin yandaşları tarafından satın alınan televizyon ve gazetelerin en büyük yükseliş yalakalığını, Gezi Parkı Olay’larından başlayarak  AKP’yi kutsama, tabulaştırma, haklı gösterme çabalarının taraflı habercilikleri, dünya basınından da sert eleştiriler almıştı.

Penguen haberciliğin öncüleri olarak Türk Basın Tarihi’ndeki yerini alan satılık ve yağcı kalemler ile medya patronları çıkarlar uğruna, Türkiye’nin uçuruma itilmesini göstermemiş, uyduruk pembe masal tablolarıyla Türk Halkı’nın gözlerini boyamaya devam etmeyi kendine görev edinmişler.

Sözde çözüm süreci ile başlayan Türkiye’nin bölünmesi sürecini, pembe tablo içerisinde, adeta barış kelebeği gibi gösterilen 40.000 insanımızın katili PKK terör örgütü başı Abdullah Öcalan’la taçlandırmıştı.

Gezi Parkı Olayları’yla nasıl bir halkın, çıkar uğruna terörist ilan edilmesinden, Başbakan Erdoğan’ın masal gibi her yerde anlattığı şahane Türkiye ekonomisinin nasılda büyüdüğüne, Suriye’de AKP Hükümetinin desteklediği El Kaide terör örgütü uzantısı insan kafası, vücudu kesen katil El Nusra’cıların aslında iyi taraf olarak Türk Halkına yutturulmaya çalışılmasına kadar daha neler neler…

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda da onuruyla gazetecilik yapmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülürken 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Türk demokrasisinin gelişmesinde önemli bir rolü olan gazeteciliğin temel ilkesinin doğru, tarafsız ve objektif habercilik olduğunu, zorlu şartlar altında gazetecilerin görevlerini en iyi şekilde yaptığını belirten Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, yayınladığı mesajında, “Yasama, yürütme ve yargıdan sonra 4. kuvvet olarak da adlandırılan basın, demokrasinin en önemli ve vazgeçilmez unsurudur” dedi.Yokuş, hür bir basının, demokrasinin doğru işlemesi, standartların yükselmesi ve halkın yaşanan olaylar ve meselelere daha duyarlı olması bakımından ciddi önem taşıdığını vurguladı. Yokuş mesajının devamında şunları kaydetti:

“Maalesef günümüz şartlarında susturulmaya çalışan medya ile hükümet yanlısı medya olarak iki grup oluşturulmuştur. Gazeteciliğin temel ilkeleriyle ve meslek etiğiyle örtüşmeyen hukuk dışı bir tutumla ‘halkın haber alma özgürlüğü hakkı’ engellenmeye çalışılmaktadır.

Şartlar ne olursa olsun fedakarca görevini yapan ve halkı bilgilendirme adına can siperane çalışan basın mensupları her türlü övgüyü hak etmektedir. Gece gündüz demeden çalışan basın mensuplarının sorunlarının çözülmesi ve haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir.

Basına sansür uygulamayı kendilerine ilke edinenler bu anlayışı terk etmeli ve son dönemde ortaya çıkan yandaş basın uygulamalarına son verilmelidir. Türk Büro-Sen olarak temennimiz, Türk basınına uygulanan sansürün biran evvel sonlandırılması, basın mensuplarının mali, sosyal ve özlük haklarında gerekli düzenlemelerin yapılarak, gazetecilerin insan onuruna yakışır şartlarda çalıştırılması yönündedir.

Bu vesile ile tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarız.” 
(LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com