Başka arkadaşlarının boğulmaması için proje geliştirdiler

Başka arkadaşlarının boğulmaması için proje geliştirdiler
Çanakkale'de denizde boğulan arkadaşlarından etkilenen iki ortaokul öğrencisi, maket plaj üzerinde geliştirdikleri "Güvenli Plaj" projesiyle boğulma olaylarına çözüm bulmayı amaçlıyor

ESKİŞEHİR (AA) - SİNAN BALCIKOCA - Çanakkale'de denizde boğulan arkadaşlarından etkilenen iki ortaokul öğrencisi, maket plaj üzerinde geliştirdikleri "Güvenli Plaj" projesiyle boğulma olaylarına çözüm bulmayı amaçlıyor.

Çanakkale Kumkale Ortaokulu öğrencilerinden Oğuzhan Emre ve Emirhan Güler, hazırladıkları "Güvenli Plaj"  projesiyle, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliğinde Eskişehir'de düzenlenen "Bu Benim Eserim" adlı proje yarışmasına katıldı.

Öğrencilerden Oğuzhan Emre, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz mevsiminde boğulmalarla ilgili birçok habere şahit olduklarını belirterek, böyle olayları önlemek için proje geliştirdiklerini anlattı.

Hazırladıkları proje de plaj ve deniz modeli oluşturduklarını ifade eden Emre, şöyle konuştu:

"Denizlerde boğulma olaylarının bir kısmı halka açık plajlarda oluyor. Bu plajlarda görevli cankurtaranların olması da boğulmalara çözüm olmuyor. Bu amaçla denizin dibindeki kumun altına ağ veya tel kafes gerildi. Kafesin uçları ise plajın yan tarafında bulunan kaldırma kollarına bağlandı. Plajda bulunan cankurtaran, boğulmayı gördüğünde zaman kaybetmeden bu sistemi çalıştıracak. Böylelikle yandaki kollar açılacak ve kafes su içinde yükselecek. Bunun sonucunda boğulmakta kişiye zamanında müdahale edilerek kafes üstünde yani su yüzeyinde kalması sağlanır."

Öğrencilerden Emirhan Gelen de boğulan arkadaşlarından etkilendikleri için böyle proje gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Cankurtaran boğulan bir kişiyi görünce elindeki düğmeye basar ve mekanizmayı çalıştırır. Böylelikle o kişi ağ yardımıyla suyun yüzeyine çıkar" dedi.

 

- "Geliştirildiği takdirde çok hayat kurtaracağını düşünüyoruz"

 

Projenin danışman öğretmeni Selma Aydemir de insan hayatının önemine değinerek, şunları kaydetti:

 "Kumkale deniz kenarında küçük bir belde, boğulma olaylarıyla karşılaşıyoruz. Bir kişi bile kurtarılsa bizim için çok önemli. Bu çok basit bir düzenek ama geliştirildiği takdirde çok iyi olacağını, hayat kurtaracağını düşünüyoruz. Cankurtaran boğulan kişiye yetişene kadar basit mekanizmayla, denizin altına yerleştirilen sistemle o kişi kaldırılacak ve hayata tutunmuş olacak."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com