Başka bir ülke mi vurdu?

Başka bir ülke mi vurdu?
Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı son açıklamada kullandığı ifadelerle, Türk kamuoyunun kafasında oluşan soru işaretleri arttı.
7400 feet (2250) irtifada istikrarlı son uçuşunu yapan Türk RF-4 uçağının, “Teknik arıza” nedeniyle düşüşe geçmesi halinde, pilotların “durumu” telsizden merkeze rapor ederek atlamaları gerektiği belirtildi. 2000 feet üzerinde paraşütle atlamanın güvenli olduğu kaydedildi. Ancak Türk pilotları, paraşütleri ile birlikte 1260 metre derinlikte uçağın kokpitine yakın bir yerde bulundu.
 
Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasındaki, “Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen” ifadesi bu yüzden, “Türk uçağını Suriye dışında bir ülke mi vurdu?” ihtimalini de beraberinde getirdi. Suriye’de askeri bir üssü olan Rusya’ya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı “sürpriz” ziyaret bu açıdan büyük önem taşıyor. Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde konunun gündeme gelmesi bekleniyor. Rusya daha önce, Türk RF-4’ün düşürülmesiyle ilgili olarak “Akdeniz’i avucumuzun içi gibi izliyoruz. İstediğiniz bilgileri paylaşabiliriz” demişti.
 
ABD ve NATO’nun ise sessizliğe bürünmesi dikkat çekiyor. Önceki gün, ABD’li bir yetkili, RF-4’ün düşmesi sonrasında Erdoğan ile ABD Başkanı Barak Obama arasında bir görüşme olmamasına işaret etti.
 
RF-4 uçağının enkazının aranması faaliyetlerine dört askeri gemi ile devam ediliyor. TCG Çeşme hidrografi gemisi dip taraması faaliyetlerini sürdürüyor. Nautilus araştırma gemisinin ayrılması nedeniyle, deniz dibinde tespit edilen ve halen çıkarılamayan parçaların çıkarılması için yeni bir gemi arayışı da sürüyor.
 
TSK’ye 5 soru
 
Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden bu soruların yanıtlarını bekliyor:
 
1 - Uçağın vurulduğu veya füzeden kaçınma manevrasına girdiği yönünde Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda bir telsiz kaydı var mı?
 
2- İngiltere’den de istenilen radar ve telsiz görüşmeleri ne oldu?
 
3 - Türk uçağı, bölgede tansiyonun bu kadar yüksek olduğu bir dönemde, Suriye karasularında 200 feet irtifada 5 dakikalık ihlali nasıl yaptı?
 
4 - Genelkurmay Başkanlığı, uçağın sualtındaki parçaları çıkarılmadan ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kaza - kırım raporu hazırlanmadan, neden, su üstünde bulunan parçalara ilişkin açıklama yaptı?
 
5- Kamuoyuna neden Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bilgilendirme yapılmıyor?
 
Arınç: Olayı köpürtmeyin
 
Öte yandan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, düşen askeri uçağa ilişkin olarak, “Bazı nüanslar üzerinde durup buradan farklı anlamlar çıkarma gayretine girmemek lazım. Türk jeti düşürüldü. Düşüren Suriye yönetimi ‘Biz düşürdük’ dedi. Her gün bu konuyu köpürtmenin, bunun üzerinde farklı yorumlara yol açacak açıklamalar yapmanın gereği yok” dedi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com