Başkan Güler'den eleştirilere cevap

Başkan Güler'den eleştirilere cevap
Tavşanlı Belediye Mustafa Güler, uzun süredir kamuoyunu meşgul eden 'tehlikeli atık bertaraf tesisi'yle ilgili suskunluğunu bozarak eleştirilere ve eleştirenlere 'sert' yanıtlar verdi.
Tavşanlı Belediye Mustafa Güler, uzun süredir kamuoyunu meşgul eden 'tehlikeli atık bertaraf tesisi'yle ilgili suskunluğunu bozarak eleştirilere ve eleştirenlere 'sert' yanıtlar verdi. 
Güler, yaptığı açıklamada, "Tavşanlı kamuoyunun ve Tavşanlı halkının özellikle üzerinde bazen bilerek bazen bilmeyerek konuşma yaptığı, gündem oluşturmaya çalıştığı MESS ve MSG firmasının eğer çevre bakanlığı ÇED dairesinin uygun görüşü ile birlikte yapılması düşünülürse oluşturulmaya çalışılan hava ile ilgili Tavşanlı Belediyesinin düşüncelerinin ne olduğunu, şu ana kadar geçen süreçte Tavşanlı Belediyesi adına mal edilmeye çalışılan olayların neler olduğunu, belediyenin Çobanköy, Şahmelek , Devekayası ve Gümüşgölcük hattında bulunan sanayileşmeye dönüşen mücavir alanla ilgili ne tür kararlar aldığını, kamu oyunda bilgilendirilmesi konusunda açıklanma yapma zamanının geldiğini düşünerek ve de tarafsız olma adına devlete olan güvenimizin devamı noktasında konunun şu ana kadar geçen süreçte tamamıyla devlet tarafından değerlendirilmesi gerektiğini bilerek sessiz kalmıştık" dedi.
 
ŞOVANİZM VE POPULİZM
Tesisle ilgili olarak bazı kesimlerin şov yaptığı ileri süden Başkan Güler, "Sessizliğimiz bazı kesimlerle bazı kesimlerce çok farklı algılanma noktasına geldi. Hatta Tavşanlı da kendini ön planda tutma gayreti içerisinde bulunan şovanist-popülizm içerisinde tutma amacında olan kişi kurum ve sivil toplum örgütlerince bu bazen haddini aşar derecesine gelmeye başladı. Ben kamu oyunun duyarlı olduğunu bilen bir insan olarak, süreci baştan aşağı doğru bilgilendirme noktasında anlatma ihtiyacını ve bundan sonraki dönemde de sürece duyarlı olma noktasında Tavşanlı halkının ve bizlerin beraber yürümesini temenni ederek bilgilendirme toplantısına başlıyorum. Şimdi biliyorsunuz 67 bin nüfuslu bir Tavşanlı İlçesi var. 1940’lı yıllarından itibaren ekonomik hayatını Tunçbilek kömür işletmeleri ve yan sektörleri ile birlikte termik elektrik üretimi sahasından kazanan buralarda istihdam sağlanan kişilerin kazandığı paralarla ayakta tutunmaya çalışan bir Tavşanlı vardı. Özellikle son 10 yıldır, Türkiye de izlenen özelleştirme politikalarının, nereye gideceğinin bilinmemesi ama uygulamalarda Tunçbilek havzası ile ilgili gündeme gelen olaylarda 1985-1988-1990’lı yıllarda 13 bin kişilik istihdam gruplarının, çalışan işçi gruplarının 2012 yılına geldiğimiz zaman 2000’lere kadar düşmesi artık bundan sonraki Tavşanlı’nın ekonomik hayatının devam ettirme konusunda kendisine bir yön çizmesi gerektirdiğini de ortaya çıkarmıştı. Bununla ilgili geçmiş idarecilerimiz bazen üzerine düşen görevi yapmışlar bazen de üzerine düşen görev konusunda çekince içerisinde kalmışlardır. Bizim 2009 yılından itibaren özellikle Tavşanlıda ekonomik hayatı canlandırması noktasında özel sektör ruhunun dolayısıyla özel sektör sanayileşmenin özel sektörün bu bölgeye gelmesi konusunda gayretlerimiz oldu. Bu manada geçmiş yönetimler tarafından oluşturulan OSB alanının alt yapısının 2009 yılından itibaren çok hızlı bir şekilde devletin imkanları ile bitirilmesi suretiyle Sanayi Bakanlığının kredileriyle de olmuştur. 2012 yılına gediğimiz zaman bir tane tesis tamamıyla bitmiş, halkımızın bilmiş olduğu Nursan tesisi 5 tane tesis almış ve 2 tanesinin inşaatına başlamıştır. Temel hedef 2012 yılının sonu itibari ile veya 2013’ün Mart’ı itibariyle bu bölgede 2500 istihdam grubunun çalışacağı üzerine hedefleme yapılmıştı" diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com