Başkan İça, yatırımcılarla buluştu

Başkan İça, yatırımcılarla buluştu
İça, Kütahya 1.Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren fabrika temsilcileriyle kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Aynı zamanda Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı da olan Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya 1.Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren fabrika temsilcileriyle kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.
Kütahya Organize Sanayi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, KÜTSO Yönetim Kurulu üyeleri, Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu üyeleri ve yatırımcılar katıldı.

"BİNALİ YILDIRIM'A MİNNETTARIZ"
Toplantıda gündemdeki konuları ve projeleri değerlendiren Başkan İça, "Bu toplantıları daha sık yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Sanayicilerimizin isteklerini dinleme ve fikir alış verişinde bulunma açısından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Nafi Güral'la yaptığımız görüşmelerde bu toplantıların çok faydalı olacağı konusunda hemfikir olduk ve toplantıyı gerçekleştirdik. Faydalı olacağı kanısındayız. Organize Sanayimizle alakalı en önemli sorunlarımızdan bir tanesi de yolların durumu. Bu yıl yoğun geçen kış şartlarından dolayı yollarımız bu hale geldi. Elimizden geldiğince tamiratını yapmaya çalıştık. Ulaştırma Bakanımız, Kütahya'nın yeni çevre yolunu, karayolları ağına alması iradesini göstererek bugün Kütahya'mızın önünü açmıştır. Peki, bu konu sanayicilerimizi ne yönde ilgilendiriyor? Çevre yolu üniversite kampusumuzun oradan KÜMAŞ'ın bulunduğu yere gelip oradan da Alayunt ve Organize Sanayi Bölgesinden Afyon yoluna çıkacak. Karayolunda en önemli sorunumuz şehre bağlantısıydı ve bu sorunu da Organize Sanayiden Gediz yoluna bağlayarak çözdük. Kütahya gibi 250 bin kişilik şehirlerde çevre yolu 15 kilometre civarında olduğunu ama Kütahya'da bu rakamın 40 kilometreye kadar çıkacağını bildirdiler. Bu bizi çok memnun etti. Kütahya'mız büyümek için kabuğunu kırmak zorunda ve yeni çevre yollarına ihtiyaç duymakta. Hatırlayacağınız üzere şehrimizde bir tanker faciası yaşandı. Şehrin içinden geçen çevre yoluyla birlikte yaşanan bu olay hepimize bir uyarı oldu. Şehir trafiğinden, ağır yük taşıma trafiğini biran önce ayırmamız gerekiyordu. Çok şükür bugün Organize Sanayimizi de ilgilendiren böyle bir çevre yolu konusunda gelişmeler yaşanmaya başladı. Ulaştırma Bakanlığımız tarafından bu yıl ödeneği ayrıldı. Ulaştırma Bakanımızla yaptığımız görüşmelerde Karayolları'na kamulaştırma bedeli getirmemek adına sözleştik ve bu konuda belediye olarak imar durumunu ayarlayıp tarla sahiplerinin de çıkarları doğrultusunda yol güzergahında ki tarlaları kamulaştırıp, Karayollarına teslim edeceğiz" dedi.

"GENÇ NESLİ KÜTAHA'DA TUTAMIYORUZ"
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral da konuşmasında, "Ben kendi yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Nereden çıktık nerelere geldik ve bu süreçte sanayicilerin rolünü sizlerle paylaşmak istiyorum. 1950 seçimleri yapıldığında rahmetli Adnan Menderes 1946 seçimlerini Kütahya'dan kazandığı için Kütahya'ya bir vefa borcu var ve bu vefa borcunu ödemek için Kütahya'ya 2 tane dev yatırım öneriyor; bir tanesi Azot fabrikası bir tanesi Şeker fabrikası. Yer olarak ta azot fabrikası için Seyitömer civarında bir yer belirleniyor.Şeker fabrikası içinde Aslanapa civarında bir yer belirleniyor.Kütahya ayağa kalkıyor, 'yok olmaz çok uzak şehre yapılsın' diye. Şeker fabrikası hemen bugün geldi ve dikkat ederseniz şehrin kuzeye doğru gelişmesinde çok önemli bir engel.Daha sonra Azot fabrikası yine bir engel o tarihlerdeki görüşler bu şekilde idi. Sonra zaman geçti kendi yaşadıklarımı anlatayım içinde bulunduğumuz organize sanayi bölgesinin ilk tespit edilen yeri Tugay ile Zafer Tepe arasında bir yerde idi. Orada yapılmış olsaydı orası da Kütahya'nın gelişmesin de önemli bir engel olacaktı. Buraya taşınması söz konusu olduğunda yine Kütahya ayağa kalktı; ' nereye gidiyorsunuz, neden buralara kadar götürüyorsunuz?' diye Allah'tan o zamanın yöneticileri bunlara çok prim vermediler.Nedense bizde karşı çıkmak bir maharet sayılıyor.Yine yaşadığım bir şeyi anlatayım otogar otelin karşısında bir yerde idi. Bir önceki yerine giderken yine kıyametler koptu; ' nasıl gider, nasıl geliriz?' diye. Biz karşı çıkmak yerine destekleyici şeyler üretmek zorundayız. Yine çevre yolunu hatırlayın 20 yıllık bir mazisi var çevre yolu yapılırken de yine tepkiler olmuştu.
Türkiye'nin yaş ortalaması 24,7.Kütahya'nın yaş ortalaması 35'e yakın. Biz genç neslimizi Kütahya'da tutamıyoruz .Neden tutamıyoruz? Alt yapı yok. İşte bu alt yapıyı hazırlayacaklar büyük ölçüde sanayicilerdir.Sizlerden büyük projeler üretmenizi istiyoruz. Bu memleketin gelişmesinde lokomotif faktörler sizlersiniz, oluşturucu güç sizlersiniz. Büyük düşünelim büyük projeler ortaya koyalım.Neden Kütahya'nın yaş ortalaması Türkiye'nin üstündedir? Bunların belirlenmesi ve herkesin üstüne düşeni yapması lazım. Önümüzde güzel bir dönem var. 2012 çok bereketli geçecek. 2012'nin güzel geçmesinin sebeplerinden birisi de kentsel dönüşüm. Artık kentsel dönüşüm kişilerin insiyatifine değil, yasa gereği uygulanması mecburi olan faktördür. Uygulandığı zaman inşaat sektöründe büyük gelişme olacak. Inşaat sektöründeki gelişme ise bütün sektörleri önemli ölçüde etkileyecek. Kentsel dönüşümde yastık altı dediğimiz kavralar ekonomiye kazandırılmış olacak. Bunların olabilmesi için şimdiden kendimizi hazırlamamız lazım. Sizler bu iradeye sahip iş adamlarısınız ve Kütahya bu hizmetleri sizden bekliyor. A'dan Z'ye bütün hizmetlerimiz sizlerin emrindedir" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com