Başkan Öztekin'den ana dilde savunma açıklaması

Başkan Öztekin'den ana dilde savunma açıklaması
Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin, ana dilde savunma tasarısının bölünmenin en önemli araçlarından biri olduğunu ileri sürdü.

Kamuoyunda 'ana dilde savunma' olarak bilinen kanun tasarısı çalışmalarının Meclis İnsan Hakları Komisyonundan geçerek şu an Adalet Komisyonunda olduğunu ve meclise geldiğinde ise kanunlaşabileceğini belirten Öztekin, ''CMK 202. maddede Türkçe bilmeyenlere tercüman aracılığıyla savunma hakkı zaten tanınmıştır. Hatta bu hak şikayetçi, tanık, mağdur için de her aşamada geçerlidir. Fakat Türkçe bilmesine rağmen sanığın kendini daha iyi bir dilde savunma yapması kabul edilemez. İleride ana dilde yargılama ve çok daha keskin talepler gelecektir. Yargılama bir kamu hizmetidir. Kamu hizmetlerinin de resmi dilimiz olan Türkçe ile verilmesi esastır. Türkçe bilen sanığın mahkemede farklı bir dille savunma yapması bu bağlamda anayasamızın 3. maddesinde düzenlenen ve değiştirilemez maddelerinden olan resmi dilin Türkçe olduğu ilkesine aykırıdır. Bu aykırılık bir ayrışma ve bölünmenin de alt yapısını oluşturmaktadır'' dedi.

Basın açıklamasının ardından Başkan Öztekin, tüm çocukların 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutladığını söyledi. (VİK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com