Başkanın Cezaevi Günleri!

Başkanın Cezaevi Günleri!
Yüksek yargıda rüşvet iddiası ile birlikte Sincan Cezaevine gönderilen İTO Başkanı Murat Yalçıntaş mahkeme gününü bekliyor..

Tutuklanma sürecinden sonra Murat Yalçıntaş'ın sık sık ziyaret eden  İTO'dan GAZETEPORT'a yapılan açıklamada Murat Yalçıntaş'ın sağlık durumunun son derece iyi olduğu zamanını not tutarak ve kitap okuyarak geçirdiği belirtildi.

Yalçıntaş'ın cezaevi koşulları ile ilgili herhangi bir sıkıntısı ve şikayeti olmadığını belirten İTO yetkilileri Yalçıntaş'ın son derece sakin bir şekilde mahkeme çıkacağı günü beklediğini söylediler. 

Yalçıntaş'ın avukatları da iddia makamının sunduğu deliller yönelik çalışmalarının devam ettiği ve Yalçıntaş'ın İTO yönetimi ve ailesi tarafından da yalnız bırakılmadığı ve gelişmelerin çok yakındann takip edildiği gelen bilgiler arasında.

Henüz mahkeme günü kesinleşmeyen Yalçıntaş'ın tutukluluk halinin ne kadar süreceği yapılacak itirazlara gelecek cevaplardan sonra belli olacak.

YÖNETİM  KOSOVA'YA GİTMİYOR
Bugün Priştine'de başlayacak ve 12 Kasım'a kadar sürecek Kosova 1.Türk Ürünleri Sergisi'ne İTO yönetimide katılmama kararı aldı.

Murat Yalçıntaş ile ilgili yaşanabilecek anlık gelişmeleri yakından takip etmek  ve süreçle ilgili çalışmalara daha fazla katkıda bulunmak isteyen  İTO yönetimi  fuara katılmayacak.

BREZİLYA'DA GÜN IŞIĞINA ÇIKTI
Yalçıntaş'ın Mayıs ayında Brezilya'da düzenlenen Türk İhraç Ürünleri Fuarı'na katılmadığı gerekçesi ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan' tarafından eleştirilmiş  ve Yalçıntaş da mazereti ile ilgili açıklamalarında üzüntülerini dile getirmişti.

Başbakan Erdoğan'ın  fuara katılmayan Yalçıntaş'a olan kızgınlığını "İTO'ya kızgınım diye getirmiş  ve Erdoğan ile İTo yönetimi arasıındaki gerginlik günyüzüne çıkmıştı. Erdoğan, fuarda İTO yönetiminde de oldukça soğuk davranmıştı.

ŞEHİT OKULLARIYLA BAŞLADI
Brezilya'daki sergide iyice alevlenen İTO-Hükümet gerginliği Mart ayındaki yaşananlara  dayanıyor.

İTO'nun şehit isimlerini vereceği 10 ilköğretim okulu yaptırmasına Ankara Sanayi Odası'na itiraz etmiş, TOBB'a da okul yaptırma konusunda görüş sormuştu.

İTO ve hükümet arasındaki  gerginlik ise Brezilya'da düzenlenecek sergi teşviği talebine DTM'nin red yanıtı ile devam etmişti 

DTM,İTO'nun Brezilya'daki sergi için istediği teşviğe "4 ay önce başvurmanız gerekiyordu. Artık  veremeyiz" yanıtını alan İTO'nun itirazı üzerine fuardan 1 hafta önce teşviklere onay verilmişti.

TEŞVİK RAKAMINDA DA ANLAŞAMADILAR
İTO ve DTM arasındaki teşvik gerginliği ise DTM'nin serginin yüzde 70'ini karşıladıkları iddiası İTO'nın ise DTM'nin sadece yüzde 20 kattkıda bulunduğu iddiası ile sürmüştü.

BAŞBAKAN İTO'YU KABUL ETTİ
Erdoğan- Yalçıntaş arasındaki ilk buluşma ise 12 Haziran günü Errdoğan'ın  Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'de gerçekleşti. Başbakan Erdoğan Murat Yalçıntaş ve  İTO yönetimini kabul etti.

YALÇINTAŞ " EVET" DEDİ
Erdoğan ve Yalçıntaş arasındaki buzların erimesinin hemen  ardından 13 Ağustos'da Yalçıntaş'ın anayasa değişikliğine temsil ettiği iş dünyasının menfaatlerini gözettiği için evet diyeceğini açıklaması ve İTO üyelerininde bu desteği sürdürmesi ilişkilerin düzelmesinde etkili oldu. Referandum öncesi iş dünyasına "rengini belli et " diye baskısını sürdüren Başbakan Erdoğan'a ilk desteği böylece iplerin kopma noktasına geldiği İTO vermişti.

REFERANDUM SONRASI
İlişkilerin iyiden iyiye düzeldiğine işareti ise Başbakan Erdoğan'ın 12 Eylül'de yapılan referandumdan sonra Başbakan Erdoğan'ın iş dünyasına ilk  ziyaretini İTO'ya yapması oldu. Erdoğan'in referandum sonrası ilk ziyaretini İTO'ya yapmış olması oldukça anlamlı bulunmuş hatta referandumda
"Evet" diyerek rengini belli eden İTO Başkanı, yönetimi ve üyelerine teşekkür ziyareti olarak yorumlanmıştı.

YALÇINTAŞ TUTUKLANDI
Gelişmelerin üzerinden henüz bir ay geçmişti ki iş dünyası İTO Başkanı  Murat Yalçıntaş'ın hakkında çıkan yakalama emri ve tutuklanma kararı ile sarsıldı. İş dünyası Yalçıntaş'ın tutuklamasına tepkilerini sürdürürken Başbakanlık, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve hükümet kanadından konu ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

YALÇINTAŞ'IN ERDOĞAN'A YAKINLIĞI DİKKAT ÇEKTİ
Erdoğan ve 350 bin üyeli dünyanın en büyük beşinci ticaret odası olan İTO'nun başkanı arasındaki gerginliğin tırmanmasına yönelik iddialar ise iki isim arasındaki yakınlığın parti içi ve parti dışında fazla dikkat çektiği yönünde.

Ayrıca Yalçıntaş'ın Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve devlet eski bakanı Kürşat Tüzman ile kavgalı olduğu ve  Yalçıntaş'ın tutuklanmasına kadar olan sürece ihbar mektubu ile damga vuran CNR'ın o zaman ki patronu Ceyda Erem ile eski devlet bakanı KürşatTüzmen arasındaki yakınlığında gelişmelerde etkili olduğu da konuşuluyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com