Başkanlık “parantez”le anayasa taslağında

Başkanlık “parantez”le anayasa taslağında
Muhalefetin tepkisine rağmen AKP’nin geri çekmediği “Başkanlık Sistemi” ile ilgili önerileri “parantez” içinde yeni anayasa taslağına girdi.

Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda Başkanlık Sistemi krizi, milletvekillerinin yemin metinlerinin düzenlendiği madde görüşülürken yeniden patlak verdi.
 
Vatan’ın haberine göre, AKP komisyona Başkanlık Sistemi talebine uygun olarak, “Başkan ve Başkan Yardımcıları” ifadeleri içeren bir metin sundu.
 
CHP ve MHP, öneriyi müzakere etmeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine AKP “Parlamenter sisteme göre maddeyi görüşelim. Bizim önerimiz parantezde kalsın” formülünü gündeme getirdi. Ancak iki parti bunu da kabul etmedi.
 
Tartışma nedeniyle maddenin ele alınması ertelendi. Komisyonun dünkü toplantısında AKP, önerisini geri çekmedi. CHP ve MHP de “O zaman müzakere olmaz” tavrını sürdürdü. Bunun üzerine “Başkan” ve “Başkan Yardımcıları” ifadeleri, AKP önerisi olarak parantez içinde kırmızı yazılarak taslak metinlere işlendi.
 
Böylece Başkanlık Sistemine uygun ifadeler parantez içinde de olsa yeni anayasa taslağına girdi. Muhalefet ise Başkanlık Sistemi ile ilgili önerileri müzakere etmediğini gösterir şekilde ilgili maddelerin sonuna not düştü.
 
YEMİNDE ANLAŞAMADILAR
 
Komisyonda yemin metinlerinin içeriği konusunda da uzlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine her partinin yemin önerisi ayrı ayrı metne konularak, uzlaşmazlığı gösterir şekilde tamamen kırmızı yazıldı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com