“Başkanlık sistemi değil ‘Başkancı’ sistem istiyor”

“Başkanlık sistemi değil ‘Başkancı’ sistem istiyor”
Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu da başkanlık tartışmalarına katıldı ve Erdoğan’ı eleştirdi.

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Başbakan Erdoğan’ın asıl amacının Ortadoğu ve Kafkasya’da örnekleri görülen ‘Başkancı Sistem’ olduğunu vurguladı.
 
İzmir'de katıldığı bir panelde Yurt Gazetesinin sorularını yanıtlayan Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, “Bütün erkleri elinde toplayan bir kişinin bir de başkanlık sistemi istemesi ‘dikta rejimi’ olarak adlandırılır” dedi.

İşte o röportaj:
 
Başbakan Erdoğan’ın tartışmaya açtığı ‘başkanlık’ modelini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Kanadoğlu: Başkanlık sistemini tartışmaya açan değil, talep eden bir başbakanla karşı karşıyayız. Başkanlık sistemi Anayasal ve demokratik bir sistem. Ancak bu sistemin başarılı olduğu tek yer var, o da Amerika Birleşik Devletleri. ABD’de başarılı olmasının nedeni, doğrudan doğruya çok sert, çok katı bir kuvvetler ayrılığının uygulanmasıdır. Birincisi, orada yasama, yürütme ve yargı erkleri, ‘check balance’ diyebileceğimiz, ‘birbirini kontrol etme, denetleme ve o kontrol içerisinde ayrı erkler olarak görevlerini yürütme’ esasına göre hareket ederler. İkincisi, başkanlık sisteminin uygulanabilmesi için çok güçlü, bağımsız ve tarafsız bir yargı gerekmektedir. Üçüncü ve en önemlisi olarak da, parti disiplini yoktur Birleşik Devletlerde… Bu üç unsur tam uygulanabilirse, o zaman başkanlık sistemi tercih edilebilir veya kabul edilebilir. Ama bizim 136 yıllık bir parlamenter tecrübemiz ve geleneğimiz var. Bu 136 yıllık tecrübeden sonra, parlamenter rejimi bir tarafa bırakarak, başkanlık sistemini getirmek, hele ortaya atılan Türk usulü başkanlık sistemini getirmek, başka heveslerin ürünüdür.
 
Ne öngörülmektedir, ortaya atılan ‘Türk usulü’ başkanlık sisteminde?
 
Kanadoğlu:
Ortaya atılan ve getirilmek istenen ‘Türk usulü’ başkanlık sisteminde, Obama’da bile olmayan yetkiler öngörülüyor. Hem kanun hükmünde kararname çıkaracaksınız, hem Meclis’i feshetme yetkisine sahip olacaksınız, ayrıca kendi yargınızı zaten oluşturmuşsunuz, bağımsız bir yargıdan bahsetmek mümkün değildir bugün. Ve de ayrıca parti içi disiplin Türkiye’den daha fazla hiçbir yerde bulunamaz. Kimse parti liderinin sözü dışında çıkamaz. Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık sisteminin başarılı bir şekilde uygulanmasına zemin hazırlayan unsurların hiçbiri Türkiye’de yok.
 
‘DİKTA’ REJİMİ İSTENİYOR
 
Başbakan Erdoğan’ın istediği nasıl bir sistem, ABD’dekinden farklılıklar içeriyor mu?
 
Kanadoğlu:
Evet. Zaten bütün erkleri elinde toplayan bir kişinin, başkanlık sistemini istemesi, bir dikta rejimi olarak adlandırılır. Ve bunun Türkiye’yi nereye götüreceği açıktır. Bugün eğer yasamayı, yürütmeyi, yargıyı kendi elinde toplamış bir iktidar varsa, bu iktidara zaten demokratik bir iktidar denemez. Bakın, şunu söyleyeyim: Zaten bağımsız ve güçlü bir yargı yoksa bunun adı başkanlık sistemi de olamaz. Bunun adı ‘Başkancı Sistem’ olur. ‘Başkancı Sistem’ her tarafta var zaten; Ortadoğu’da da var, Kafkasya’da da var, Güneydoğu’da da var… Var böyle başkancılar! Tayyip Erdoğan adını söyleyemiyor belki ama asıl istediği başkanlık sistemi değil, ‘Başkancı Sistem’dir. Bugün elindeki yetkilerle uygulamaya çalıştığı da budur. (CTK)
 
Haberin kaynağı için tıklayın: http://www.yurtgazetesi.com.tr/politika/kanadoglu-baskanlik-sistemi-degil-baskanci-sistem-istiyor-h26265.html

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com